A búza és az árpa érése, s maga az aratás magában hordozza a tűz keletkezésének lehetőségét. Emiatt Törökkanizsa Önkormányzatának Aratási- és Tűzvédelmi Törzskara számos tevékenységet foganatosít. A mezőgazdasági földterületről szóló törvény 29. szakasza (A Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 62/06. szám) előírja, hogy a helyi önkormányzat egységei rendelkeznek a mezőgazdasági földterület tűz- és egyéb természeti csapások elleni védelmét illetően.
A búza és árpa érésének idején a tűzvédelem szervezési és technikai jellegű intézkedéseinek alkalmazásához nagyban hozzájárulhatnak az aratást és a szállítást végző s a földeken közlekedő mezőgazdasági gépek kezelői valamint a kisegítő munkások s a polgárok is, amennyiben szigorúan betartják a tűzvédelmi előírásokat. Ezeket az előírásokat a Tűzvédelmi törvény tartalmazza (A Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 111/2009. és 20/2015. szám). A külön tűzvédelmi előírások a mezőgazdaságban szabályzatának 48., 49., 50., és 51. szakasza (Az SZSZK Hivatalos Közlönye 27/84.szám) tartalmazza, különös tekintettel az alábbiakra:
– az összes mezőgazdasági gép, mely részt vesz a kalászosok aratásában vagy annak illetve a szalma szállításában, műszakilag kifogástalan állapotú kell, hogy legyen, biztosítva a tűz szikra, hő vagy egyéb módon való keletkezése ellen. A megfelelő műszaki állapot ellenőrzése céljából az aratás kezdete előtt a megfelelő szakemberekből álló bizottság elvégzi a mezőgazdasági gépek műszaki ellenőrzését.
– minden személynek, aki mezőgazdasági gépet irányít az aratás és a szállítás során valamint a kisegítő munkásoknak külön program alapján felkészültnek kell lenniük a tűzvédelmi előírások alkalmazására,
– az aratásban résztvevő cséplőgépeken működőképes S-9 típusú tűzoltókészüléknek, ásónak és lapátnak kell lennie,
– a traktorok és tehergépjárművek, amelyek részt vesznek a kalászosok szállításában, megfelelő tűzoltófelszereléssel is kell, hogy rendelkezzenek (traktor: S-2 vagy S-3, ásó, lapát; tehergépjármű: S-6 vagy S-9 készülék, ásó és lapát); a kipufogóhoz – SZIKRAFOGÓ,
– az aratásban részt vevő három vagy több aratócséplőből álló csoportnak a felsorolt felszerelés mellett különálló vagy traktorvontatású, 3.000-től 5.000 literes űrtartalmú, vízzel feltöltött tartállyal is kell rendelkeznie, beépített tömlővel és tűzoltófelszereléssel,
– minden nap, a munka befejeztével, az aratásban részt vevő mezőgazdasági gépeket biztonságos helyre kell eltávolítani. Az üzemanyagtöltő rendszert és az elektromos hálózatot rendszeresen kell ellenőrízni, az üzemanyaggal való feltöltés idején pedig ügyelni kell arra, hogy az ne sérüljön vagy hibásodjon meg. A napi munka elvégzésével a mezőgazdasági gépeket meg kell mosni, eltávolítani a szalmát és port s egyéb szennyeződéseket, s elvégezni a felsorolt műszaki ellenőrzést,
– a kalászosok érésének kezdetétől az aratás befejeztéig tilos a nyílt tűz gyújtása, a dohányzás pedig csak az erre kijelölt helyen engedélyezett, a munka helyétől legalább 30 méteres távolságban, a csikkek oltására szolgáló, vízzel töltött edény biztosításával.
– A tűzvédelemről szóló törvény (50. szakasz) tiltja a gabonafélék, a szemét és a növényi hulladékok nyílt területen történő felgyújtását.
– ha a búzát és árpát összefüggő, 50 hektártól nagyobb és 100 hektártól kisebb területen vetették, az aratást a terület közepének betakarításával kell kezdeni, legalább 15 méteres szélességben. A learatott gabonát el kell távolítani, a földterületet pedig felszántani. Ha a gabona 100 hektárnál nagyobb összefüggő területen található, a beakarítást hozzávetőlegesen minden 50 hektárnál 15 méteres szélességben kell elvégezni. A learatott gabonát el kell távolítani, a földterületet pedig felszántani.
-a szalma kazalba rakását közös területen, a településen kívül vagy a saját gazdasági udvarukban végezhetik el. Ha ez a településen kívül történik, annak legalább 100 méteres távolságra kell lennie a vasútvonaltól, a nagyfeszültségű vezetékektől, transzformátortól, azoktól a létesítményektől, amelyekben tűz található, illetve a hasonló létesítményektől, amelyek tüzet okozhatnak. A szalmát 20×6 méteres kazlakba lehet rakni, egymástól 20 méteres távolságra, vagy 50×8 méteres kazlakba, egymástól 50 méteres távolságra. A mezőgazdasági termelők páros, 2×10 méteres kazlakban, közös rakásokban végezhetik a szalma elhelyezését, a kazlak között 4 méteres távolsággal, a páros kazlak között pedig legalább 20 méteres távolsággal.
Gyúlékony anyagot nem lehet tárolni az udvarban, azon a területen, amely legalább 6 méteres távolságon belül van a létesítménytől vagy annak részétől, amennyiben a műszaki előírások ezt másképpen nem határozták meg.
A gépek műszaki vizsgálatát az alábbi beosztás szerint végzik: |
OROSZLÁMOS, MAJDÁNY, RÁBÉ, SZIGET és PODLOKÁNY lakott település
- május 28.-HÉTFŐ, 2018. május 29.- KEDD és 2018. május 30., SZERDA – 07:00-től 15:00 óráig
GYÁLA – 2018. május 31.- CSÜTÖRTÖK- 07:00-től 15:00 óráig
SZERBKERESZTÚR – 2018. 06.01.-PÉNTEK- 07:00-től 15:00 óráig
TÖRÖKKANIZSA-2018.06.04.,HÉTFŐ, 2018.06.05., KEDD, 2018.06.06., SZERDA, és 2018.06.07., CSÜTÖRTÖK 07:00-től 15:00 óráig
A 2018-AS ARATÁS MINDEN RÉSZTVEVŐJÉNEK KÖTELESSÉGE, HOGY MŰSZAKI VIZSGÁLATRA BEJELENTSE AZ ARATÁSBAN HASZNÁLT MEZŐGAZDASÁGI GÉPEIT.
A BEJELENTÉSEKET A TERÜLETI HELYI IRODÁKBAN FOGADJÁK A MEGJELÖLT DÁTUMIG.
A MŰSZAKI ELLENŐRZÉS KÖTELEZŐ ÉS INGYENES, S AZT A BIZOTTSÁG BEJELENTETT CÍMEN TETT SZEMÉLYES MEGJELENÉSE ÚTJÁN VÉGZIK.
Az aratás időszakában és az aratási munkák alatt ellenőrzik az aratásban résztvevőket, s a felelőtlenek ellen megfelelő intézkedéseket foganatosítanak.
TŰZBEJELENTÉS (TŰZOLTÓK): 193
0230-81-123
0230-82-841
Mindenkinek sikeres aratást és teljes biztonságot kívánunk.
Törökkanizsa Önkormányzatának
Aratási- és Tűzvédelmi Törzskara