A törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szervezésében 2017. április 29-én a város főterén került sor a IX. Észak-bánáti Néptánctalálkozóra.
A hagyományos rendezvény kézműves- és kirakodóvásárral kezdődött, ezt követően az óvodások fellépését láthatta a közönség, majd a vajdasági és magyarországi művelődési egyesületek és csoportok mutatkoztak be.
Az idei rendezvényt Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyitotta meg, s a résztvevőket köszöntötte Újhelyi Nándor, a községi képviselő-testület elnöke is. A néptánctalálkozót megtisztelte jelenlétével Radovan Jančić köztársasági képviselő, Kormányos László tartományi képviselő, Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, Ótott Róbert, a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese, Orosz Urbán Csilla alpolgármester, Aleksandra Ranković, a Községi Tanács tagja és Bojka Jančić, az Önkormányzat Költségvetési és Pénzügyi Ügyosztályának vezetője.
– A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület 2009. április 24-én rendezte meg először az Észak-bánáti Néptánctalálkozót, azzal a céllal, hogy bemutassa Bánát s e vidék néphagyományainak gazdagságát. Mára e rendezvény Törökkanizsa egyik legjelentősebb rendezvényévé vált, s a kezdetektől maga mögött tudhatja Vajdaság Autonóm Tartomány, az Önkormányzat és más jelentős intézmények támogatását.
A törökkanizsai néptánctalálkozó a nemzetek közötti párbeszéd témájára épül, felvonultatva a hazai és külföldi szerb, magyar, roma, román… népdalok, néptáncok és népviseletek gazdagságát. S ha jobban megismerjük e hagyományokat, egymás iránti tiszteletünk is erősebb lesz – mondta Újhelyi Nándor.
– Néptánc által mindenki barátságot építhet, megismerheti mások hagyományait – fogalmazott köszöntőjében Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. – A néptánc műalkotást képvisel, lépései, a testhelyzet, a viselet s az ének mind mind annak eredetéről tanúskodik. A néptánc hajdanán a falvak, városok lakóinak szociális életében főszerepet játszott. Ilyen alkalmakkor ismerkedtek és társalogtak a fiatalok, kötődtek nagy bartáságok és szerelmek, az idősebbek felidézték ifjúkori emlékeiket. Minderről tanúskodik e csodálatos rendezvény is. Arról, hogy a néptánc különleges, hiszen a dalok, táncok által a résztvevők megismerhetnek másokat, más nemzetek kultúráját, szembesülve mindazzal, ami hasonló, s ami különböző.
A vendéglátó Tiszagyöngye Művelődési Egyesület mellett fellépett még a zentai Stevan Sremac Művelődési Egyesület, a szerbkeresztúri Romák, a horgosi Bartók Béla Művelődési Egyesület, a tiszaszentmiklósi „Višljani“ és dr. Tihomir Ostojić Művelődési Egyesület, a tornyosi Romano drom, a bajmoki Bajmok és Néptánc, a becsei Jókai Mór, a szerbkeresztúri Milan Ajvaz, a tavankúti Bunyevác Művelődési Központ, a magyarittabéi Búzavirág, a törökkanizsai Bánát Művelődési Egyesület, az oroszlámosi dr. Gavrilo Pekarović, a nagykikindai Egység, a magyarkanizsai Szent Száva Művelődési Egyesület tagjai valamint Magyarországról a kiskunfélegyházi és kunszállási hagyományápolók mutatkoztak be. A találkozót esti szabadtéri koncert zárta.
Az idei találkozó támogatói: a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi- Nemzeti Közösségi Titkárság, a Magyar Nemzeti Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Törökkanizsa Község, a Szerb Köztársaság Művelődési és Tájékoztatási Minisztériuma, médiatámogatói pedig a Pannon RTV, a Hét Nap és a Magyar Szó voltak.