A községi képviselő-testület augusztus 9-én megtartott rendkívüli ülésén a tanácsnokok egyhangúan jóváhagyták a község 34 millió dináros kölcsönfelvételére vonatkozó javaslatot. Bojka Jančić, az Önkormányzat Költségvetési és Pénzügyi Ügyosztályának vezetője kifejtette, hogy a kölcsönre feltétlenül szükség van, mégpedig a belgrádi Milenijum cég adósságtörlesztése miatt, mely valamivel több mint 29,9 millió dinárt tesz ki. A helyi Önkormányzat ugyanis átvette a felszámolás alatt álló Városfejlesztési Igazgatóság kötelezettségeit, vele így ezt az adósságtételt is. A fennmaradó négymillióból viszont új beruházásokat valósítanak meg.
A kölcsönt 60 hónap alatt kell törlesztenie az Önkormányzatnak, egyenlő havi részletekben, 12 hónapos késleltetett fizetési időszak mellett.
– Cseppet sem könnyű az Önkormányzatot az elkövetkező öt évre megterhelni – mondta Radovan Jančić, az SZHP-VMSZ-SZSZP frakciócsoport elnöke, rámutatva, hogy eddig az összes adósságot sikerült kölcsön igénylése nélkül visszafizetni. – Az előző, 16 éves időszakban az önkormányzat vezetői felelőtlen módon még a pillanatnyi fizetőképesség biztosításához is adósságba bonyolódtak. Mi most kénytelenek vagyunk kölcsönhöz folyamodni, azért, hogy fedezhessük a megörökölt adósságok egyikét, melyek összességében a község egy évi költségvetésénél is nagyobbak! A mostani bankkölcsön mellett azértt döntöttünk, hogy elkerüljük a Milenijum tim által indított pert, melyben, tudjuk, mi lettünk volna a vesztes fél.
Jančić e vonatkozásban felhívta a figyelmet arra, hogy az előző önkormányzat, Dragan Babićtyal az élen, csak egyetlen beruházást indított útjára, 299,8 millió dinár értékben, mely a törökkanizsai szennyvízhálózat kiépítésére vonatkozott a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóság eszközei révén.
Tekintve, hogy az építkezés az előlátott határidőn belül, 2015. december 31-éig nem fejeződött be, szerződésfüggelék aláírására került sor, a határidő 2016. március 15-éig való meghosszabbítására. Jančić szerint ez a Demokrata Párt kampányát képezte, melynek élén Bojan Pajtić illetve Dragan Babić állt. Ezután a dokumentációt meghamisították, így az Igazgazgatóság jóváhagyása nélkül a határidőt 2016. július 15-ei dátummal állapították meg. A Milenijum elvégezte a munkálatokat, ám az adósságot Önkormányzatunknak ki kell fizetnie, mert a szerződésfüggelék jóváhagyásra sohasem érkezett meg a Tartományi Nagyberuházási Igazgatósághoz.
A tanácsnokok egyhangúan jóváhagyták továbbá az Október 7. Kommunális Vállalat 2016-os évi ügyviteléről szóló jelentést is. A vállalat megbízott igazgatója, Radivoj Dragić ismertetőjében kitért arra, hogy a község területén iható, tehát az egészségre nem ártalmas az ivóvíz. Ugyanakkor elmondta, hogy a vállalatnak gondjai vannak a régi vízvezetékkel, a föld alatti vezetékek térképének hiányával, s egyes régi szelepekkel illetve vízórákkal. – Tizenegy év után végre új vízvezetékhálózatra kapcsolódhattak rá a gyálai háztartások, míg az új terveket Oroszlámos települést illetően elkészítettük, Törökkanizsán pedig folynak s folytatódnak az ilyen irányú beruházás munkálatai.
A közművesítési céget aggasztja a vízvezetékhálózaton mért nem kevesebb mint 30 %-os vízveszteség is. Az igazgató emlékeztetett arra is, hogy a képviselő-testület határozata értelmében a háztartásoknak idén november 1-jéig kell rácsatlakozniuk a kiépített szennyvízhálózatra. Ezt követően a szennyvíz elvezetéséért meghatározott illetéket akkor is fizetniük kell, ha ezt nem tették meg.
Az év végéig megkezdi munkáját a szabadkai Körzeti Hulladéktáró, melyhez Törökkanizsa területe is tartozik, így a közművesítési vállalat új szemétszállítót, 1600 szemeteskannák és 180 konténert kapott. A meglévő szeméttelep felszámolása ezután következik majd.
Radovan Jančić kiemelte, hogy a kommunális vállalat a 2016-os évben több mint 16,2 millió dináros jövedelmet valósított meg, mint ahogyan az idei év első hat hónapjában is. Ám továbbra is aktuális a felhasználók kb. 25 millió dináros tartozása.
A cég megbízott igazgatója igenlő választ adott Újhelyi Nándor, a képviselő-testület elnökének javaslatára, hogy a lehetőségek függvényében a vállalat számlái a jövőben kétnyelvűek (szerb és magyar) legyenek.