Удружење дијализираних, трансплантираних и бубрежних инвалида Севернобанатског округа, на чијем је челу Слободан Кукобат из Српског Крстура, било је 9. априла, у Новом Кнежевцу, домаћин сусрета бубрежних инвалида. Скупу су присуствовали чланови Удружења бубрежних инвалида Суботице и представници Савеза бубрежних инвалида Војводине. Присутнима је о трансплантацији бубрега говорила мр сци. мед. др Оливера Милићевић – нефролог, начелник интерног одељења Опште болнице у Кикинди, док је о подршци болесницима и њиховим породицама говорио др Емил Томас, психијатар у Специјалној болници „Свети врачеви“ у Новом Кнежевцу.
Присутнима се обратио посланик у Народној скупштини Републике Србије Радован Јанчић, који је и члан Одбора за рад и социјалну политику, најавивши да ће посредовати у успостављању везе Савеза бубрежних инвалида са Одбором за здравство.
-Драго ми је да сте се у Новом Кнежевцу окупили други пут, истакао је Јанчић.- Локална самоуправа, на челу са председником општине др Радованом Уверићем, пружа пуну подршку Севернобанатском удружењу. У складу са финансијским могућностима, општина Нови Кнежевац ће и у наредном периоду помагати ваш рад.
-Да није Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, ми не бисмо ни постојали, пошто никако не успевамо да успоставимо сарадњу са Министарством здравља Републике Србије, каже председник Савеза бубрежних инвалида Војводине Зоран Мишковић, апелујући на надлежне државне органе да се та веза успостави.
Бубрежни инвалиди са нестрпљењем очекују Закон о пресађивању људских органа, као и подзаконска акта, како би се убрзала мотивација грађана за донацију органа. На тај начин би ојачао капацитет целог здравственог система и створили би се предуслови да Србија 2018. године, можда, постане стална чланица Еуротранспланта.
На нивоу Републике Србије је у току обнова апарата за хемодијализу у многим дијализним центрима, тако да ће и здравствена нега, очекује Мишковић, бити знатно побољшана. Међутим, забрињава постотак смртности пацијената на дијализи која на нивоу државних здравствених установа, на годишњем нивоу, премашује стопу од 20 одсто, док се у два приватна центра стопа смртности креће око пет одсто. На територији Србије је око 5.000 бубрежних болесника на дијализи.
-Имамо финансијску и сваку другу помоћ локалне самоуправе, на челу са председником општине др Радованом Уверићем и народним послаником Радованом Јанчићем, каже Слободан Кукобат.- Ми смо најугроженији пацијенти, који су везани за болничке услове лечења. У случају несреће, били бисмо, у кратком временском интервалу, суочени са смртним исходом. Покренули смо иницијативу да се у Дому здравља у Новом Кнежевцу оснује дијализни центар, за болеснике из новокнежевачке, чоканске и кањишке општине.
На територији новокнежевачке општине 11 пацијената је на дијализи у Кикинди, а троје је у фази припреме за трансплантацију.