На последњој седници Скупштине општине Нови Кнежевац, одржаној 25. априла, прихваћен је Програм пословања ДОО „Регионална депонија“ Суботица за 2017. годину. Према речима в.д. директорке Андрее Кикић, Програм пословања овог Друштва са ограниченом одговорношћу за управљање чврстим комуналним отпадом за ову годину обухвата две целине, од којих прва подразумева завршетак грађевинских радова и опремања објеката, а друга целина – почетак функционисања система, тако да ће ове године регионална депонија започети пробни рад. Регионални систем управљања отпадом обухвата потребе града Суботица и општина Сента, Кањижа, Бачка Топола, Мали Иђош, Чока и Нови Кнежевац.
Из ИПА фондова Европске уније обезбеђена су неповратна средства у износу од 20,15 милиона евра за финансирање изградње и опремања регионалне депоније и трансфер станица, као и надзор над радовима. Министартво пољопривреде и заштиту животне средине Републике Србије обезбедило је средства за набавку опреме за сакупљање отпада у износу од 3,2 милиона евра (за новокнежевачку општину је обезбеђен један ауто смећар). Финансијска средства за трошкове покретања и обављања делатности обезбеђују град Суботица и општине, потписници споразума. Текућа година је последња у којој општине оснивачи обезбеђују средства из буџета.
Одборници су, између осталог, усвојили и почетни ликвидациони извештај ЈП „Дирекција за изградњу града“ у ликвидацији, који је предочила Гордана Ћирић, ликвидациони управник. Укупан износ признатих потраживања вредан је нешто више од 37,9 милиона динара. Од тога су највећа призната потраживања према фирми „Миленијум тим“ из Београда у износу нешто већем од 31 милиона динара (због продужетка рока за изградњу канализације – мимо уговора), а бивши радници „Дирекције“, на основу добијеног судског спора, потражују 3,2 милиона динара.
Скупштина је прихватила и Предлог одлуке о изради плана детаљне регулације дела приступног пута од насељеног места Рабе до државне границе. Такође су усвојени извештаји о раду Центра за социјални рад, Народне библиотеке „Бранислав Нушић“ и Општинског правобранилаштва за 2016. годину.
На предлог в.д. директора ЈКП „7. октобар“ Радивоја Драгића дата је сагласност на ценовник за искључење и поновно укључење на водоводну мрежу. Цена је снижена са 8.700 на 4.800 динара (са ПДВ-ом) за физичка лица, и са 17.400 на 9.600 динара – за правна лица.
-Стари ценовник је био нереалан, закључио је Радивој Драгић.- Поред тога, ЈКП „7.октобар“ има велики проблем са наплатом, укључујући и наплату потрошње воде. Дуг за воду вредан је 12,5 милиона динара, а од тога су многа дуговања ненаплатива, пошто су застарела. Наш примарни интерес је да наплатимо своје услуге. Прошле недеље смо започели акцију искључења са водоводне мреже и то ћемо чинити континуирано.
Одборници су прихватили и Одлуку о социјалној заштити општине Нови Кнежевац. У складу са Законом услуге у области социјалне заштите о чијем се обезбеђењу стара општина су дневне услуге у заједници и услуге смештаја.
-Министрство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је подржало наш пројекат геронтодомаћица, рекао је в.д. директора Центра за социјални рад Дејан Мијатов.- Ангажовано је шест геронтодомаћица, које тренутно посећују стара лица, како бисмо утврдили њихове потребе. Планирамо да, уз помоћ Покрајине Војводине, повећамо број геронтодомаћица за још четири. Реализација пројекта је предвиђена до децембра, али ми очекујемо да ће то постати наша редовна делатност. Планирамо и организовање дневног борава за старе, као и саветовалишта за брак.
Председник општине Нови Кнежевац др Радован Уверић је задовољан учинком локалног парамента, који је заседао 25. априла. Одборници су, између осталог, усвојили Одлуку о покретању поступка за пренос права својине на непокретности у јавну својину општине Нови Кнежевац.
-На тај начин смо покренули иницијативу да зграда Фонда за здравство, у Улици краља Петра Првог Карађорђевића у Новом Кнежевцу, пређе у власништво општине, како бисмо водили рачуна о њој. То је зграда о којој више нико не брине. Уколико не буде поправљена вероватно ће се урушавати и постаће ругло, као што је то зграда Хотела у парку. Не желимо то да доживимо. За крпљење рупа на крову зграде обезбедићемо средства из буџета општине. А, уколико реализујемо поступак до краја и стекномо право својине, решаваћемо проблем адаптације и санације.Након тога бисмо обезбедили просторије за невладине организације, културно уметничка друштва и Спортски савез општине.
Председник Уверић истиче и усвојену Одлуку о изради плана детаљне регулације дела приступног пута од насељеног места Рабе до државне границе. У плану је почетак радова за отварање граничног прелаза Рабе – Кибекхаза, са Мађарском, у овом мандату Владе Србије.
-Добили смо геронтодомаћице, каже председник општине. – На тај начин ће се проширити услуге Центра за социјални рад. То проширење је стварно неопходно да бисмо помогли старијим домаћинствима. У протеклом периоду сам видео да постоје велики проблеми старих, који нису способни да брину о себи. Немамо чак ни прецизну информацију колико их је, а на жалост већина њих не тражи помоћ. Неопходно је утврдити потребе у свим насељеним местима на територији општине и помоћи старима.
Др Уверић изражава наду да ће аутосмећар, који је намењен новокнежевачкој општини, ускоро стићи код нас. Аутосмећар је, наиме, већ два месеца на паркингу у Суботици и због административних проблема још увек није упућен у Нови Кнежевац. А, радници ЈКП „7. октобар“ су већ обучени за рад на новом аутосмећару.