Под покровитељством Општине Нови Кнежевац, Месна заједница Ђала и Ловачко удружење „Ђала“ организовали су 9. септембра, у дворишту сеоског Ловачког дома, Пету пасуљијаду и Четврту ракијаду. Одзив такмичара је био много већи него претходних година, а окупили су се и бројни посматрачи. За добру атмосферу побринуо се Тамбурашки оркестар „Жице из равнице“ из Новог Кнежевца.
Према оцени жирија најбољи пасуљ је скувао Бојан Ранковић из Новог Кнежевца, друго место су освојили адвокат Север Закић и његов пријатље Петер Шандор, такође из Новог Кнежевца, а трећепласиран је Дарко Сарапа, из Ђале. Најбољи кувари су награђени котлићима, а специјалну награду – роштиљ је добила најбројнија екипа Општинске управе Нови Кнежевац, са куварицом Биљаном Кукучком на челу.
-Пета пасуљијада је окупила изненеђујуће велик број такмичара -25 екипа, до сада највише, каже организатор Јожеф Шајго, члан Савета МЗ и УО ЛУ „Ђала“. -Екипе су из наше општине, али и Руме, Алибунара и Београда. Гости из Руме су обећали да ће догодине бити још бројнији. Игром случаја се се упознали са Ђалинцем Јовом Плавишићем у Црној Гори, на мору, и ето их код нас. Пре тога нису ни чули за Ђалу.
У име Бојана Ранковића прву награду је преузео члан екипе Небојша Попадић, који тврди да је тајна победничког јела у кувању испод сача, кулинаровом искуству у припремању јела у природи и асистентима који су пажљиво ложили ватру. Другопласирани Север Закић је посебно срећан због чињенице да је награду освојио у родној Ђали. Док је Дарко Сарапа освојио „бронзу“ припремајући пасуљ први пут – по упутству оца Србе. Сарапина екипа је била петочлана, сачињена од шеснаестогодишњака.
-Ово је лепа манифестација, која постаје традиционална, каже председник општине др Радован Уверић. – Окупило се много екипа, а и број узорака ракије је примерен.
-Дошло нас је шесторо мушкараца из Руме, код нашег пријатеља Јове Плавшића, са којим смо се летос упознали у Црној Гори.- Људи и атмосфера су дивни, па ћемо догодине доћи бројнији, са породицама. Наша екипа носи име „Утјеха“, по насељу у ком смо се упознали, док је Плавшићев тим звучног имена „Јованка и њен анђео“, по супружницима Плавшић, каже Живко Шијачки, који позива све дружељубиве људе из Србије да догодине дођу у Ђалу.
Јожеф Шајго, Саша Гужвић и Српскокрстурац Младен Бата Јанков су оснивачи овдашње Пасуљијаде. Једном приликом су, пре пет година, смислили да, по узору на темеринску Пасуљијаду, иницирају такмичење у кувању пасуља у Ђали. Није било просто, али засускали су рукаве и уз подршку локалне самоуправе, мештана и спонзора успешно организују Пасуљијаду, а од пре четири године и Ракијаду на крајњем северу Баната.
Произвођачи препеченице доставили су 44 узорка за такмичење у Ђали. О квалитету ракије одлучивао је стручни жири који су чинили Имре Новак (председник), Бенедек и Ђерђ Баги (сва тројица из Сенте) и Габор Чикош из Кањиже. Све ракије су биле воћне, од кајсије, шљиве, дуње и крушке – до вишње. Додељено је седам златних медаља за квалитет, 18 сребрних и 17 бронзаних признања, док су два узорка остала без медаље. Такмичили су се углавном произвођачи из новокнежевачке општине, а било је и Мокринчана. Ђалинци могу да се похвале да је мештанин Добривој Уторник освојио две златне медаље, а да у жирирању није било мућки потврђује чињеница да су и ракије из Српског Крстура освојиле високе оцене. Добривоју Уторнику је најдража дуња, а производи још кајсију, крушку и јабуку.
-Средњи квалитет ракије је доминирао, закључује Имре Новак.- Имали смо добре узорке. Много година дегустирам ракије и то од Новог сада до Хоргоша, а неколико пута сам жирирао и изван земље – у Мађарској. Занат нисам учио, него сам стицао праксу. Деведесетих година прошлог века су код мене пили ракију доктори, директори, предузетници, радници,… Пили су моју ракију и хвалили неке друге препеченице. Нисам био увређен, али сам желео да знам да препознам добру капљицу. Од тада, више од две деценије пробам ракије и оцењујем их. Добра ракија је она која сачува укус и мирис воћа. нема киселост, ни лош укус и мирис. Када ракију хвале и иза леђа, а не само у очи – та је добра.
Јачина ракија сада се креће до 20 гради, објашњава Новак, образлажући нижи постотак алкохола чињеницом да данашњи човек вози аутомобил, управља сложеним машинама, или ради на рачунару и не може да се „одузме“ после две три чашице. Некада су ракије биле јаче – од 24 града.
Жири који је оцењивао ракије био је задужен и за процену пасуља, уз асистенцију гостију из Суботице и мештанки.
УРУЧЕНА АУТОСЕДИШТА ЗА ДЕЦУ
У сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја Републике Србије данас је, у сали Народне библиотеке „Бранислав