Фотогалерија садржи 11 фотографија (Фото: Златан Фехимовић)
Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова организовао је 20. априла у Новом Кнежевцу, у сарадњи са локалном самоуправом, обуку за представнике овдашњих установа и институција у оквиру пројекта „Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама у Војводини“ (друга фаза). Пројекат се заједнички реализује у сарадњи са Агенцијом Уједињених нација и Владом Републике Србије (на челу са Координационим телом за родну равноправност), а подржава га Влада Шведске.
-Пројекат се спроводи од 2013. године и усмерен је на развој друштвеног и институционалног окружења, које ће допринети нултој толеранцији и искорењивању насиља над женама у Србији, каже Весна Цвјетановић, сарадница Покрајинског секретаријата.
У Новом Кнежевцу је овога пута реализован програм под називом „Поступање професионалаца/ки у раду са женама из маргинализованих група са искуством насиља и заштита жена жртава специфичних облика насиља“. Обуци је присуствовало 27 представника овдашњих установа и институција, највише из система образовања и здравства, тако да су организатори били веома задовољни одзивом.
-Планирано је да програм реализујемо у 10 општина у Војводини, а Нови Кнежевац је осма по реду, каже Весна Цвјетановић. -До сада смо посетили Беочин, Ириг, Пландиште, Вршац, Сенту, Руму и Житиште. Планиране су још и општине Стара Пазова и Термерин. Процес ће бити проширен у целој Војводини. Значајно је да људи из институција које раде са женама које су претрпеле насиље, прођу обуку, која траје један дан. Професионалци из институција, који дођу на обуку, могу да размене искуства и унапреде своје вештине и рад. Акценат је на мултисекторској сарадњи.
-У суштини је насиље у порасту и постало је горућа тема, наставља Цвјетановићева. -Мислим да је попримило гигантске размере када је у питању поридично насиља. Али, и даље има много жена које не пријављују насиље.То је највећи проблем. Законом је проблем регулисан, постоје побољшања, али је потребно време да регулатива заживи. Оптимистични смо и сматрамо да за неколико година то неће бити толики проблем. На жалост, жене често не пријављују насиље, па се поставља питање како га процесуирати.
Свака жена може да буде изложена насиљу, У већини случајева су жене жртве, а у малом проценту су то мушкарци. Жене које су више изложене насиљу јесу из маргинализованих група, ромске популације, са инвалидитетом и жене са села.