Надлежни орган за послове ветеринарства и безбедности хране Републике Мађарске, обавештењу Европске Уније и Међународне организације за здравље животиња (ОIE) обавестило је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије – Управу за ветерину о појављивању првог случаја Афричке куге свиња код дивљих свиња у Републици Мађарској.У циљу спречавања уношења узрочника ове болести на подручје Републике Србије, а на основу Закона о ветеринарству и Наредбе о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести Афричке куге свиња (Pestis Suum Africana) у Републику Србију, на снази је мера забране увоза и транзита из Републике Мађарске, а у складу са Наредбом о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести афричка куга свиња (pestis suum africana) у Републику Србију (Сл. Гласник РС број 40/14)
1) живих домаћих и дивљих свиња;
2) семена, ембриона и оплођених јајних ћелија пореклом од домаћих и дивљих свиња;
3) меса пореклом од домаћих и дивљих свиња;
4) производа од меса пореклом од домаћих и дивљих свиња, осим:
– производа од меса термички третираног у херметички затвореној посуди (конзерве), са постигнутом Фо вредношћу од три или више,
– производа од меса термички третираног на минималној температури од +80° Ц, која се мора постићи у месу и/или свим деловима током обраде производа од меса;
5) кожа пореклом од домаћих и дивљих свиња, осим штављене;
6) споредних производа животињског порекла и добијених споредних производа пореклом од домаћих и дивљих свиња, осим добијених производа који су термички третирани на минималној температури од +80° Ц, која се мора постићи у свим деловима споредних производа током обраде.
У наредном периоду предузимаће се више законом прописаних мера од којих је тренутно најзначајнија потпуна контрола уношења хране животињског порекла из Републике Мађарске. Наведена мера ће се спроводити у сарадњи Министарства пољопривреде, шумарства И водопривреде – посебно граничне ветеринарске инспекције И ветеринарске инспекције, са Управом царина и Управом граничне полиције.
Ветеринарска инспекција ће у наредном периоду вршити појачан надзор над прометом хране животињског порекла на свим местима на којима се уобичајено обавља промет ове врсте хране. Овим путем скрећемо пажњу потрошачима да не купују храну животињског порекла на местима која нису под сталним надзором ветеринарске инспекције.
Ветеринарске станице И ветеринарски институти ће у сарадњи са ветеринарском инспекцијом, вршити интезиван активан и пасиван надзор фарми свиња како би се подигао ниво превентивних И биосигурносних мера и спречило евентуално уношење вируса афричке куге свиња у популацију домаћих свиња.
Држаоцима свиња скрећемо пажњу да је, у циљу спречавања појаве болести, најважније спречити било какав контакт са дивљим свињама, што се посебно односи на ловце, љубитеље природе и друга лица која посећују ловишта или природу у инфицираним државама.
ОБАВЕШТЕЊЕ О ПРЕДУЗЕТИМ МЕРАМА ИЗ РАЗЛОГА ПОВЕЋАНОГ РИЗИКА ДА СЕ НА ТЕРИТОРИЈУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ УНЕСЕ ЗАРАЗНА БОЛЕСТ АФРИЧКE КУГE СВИЊА (Pestis suum africana) СА ТЕРИТОРИЈЕ РЕПУБЛИКЕ МАЂАРСКЕ
Према подацима и обавештењу Међународне организације за здравље животиња (ОIE) и Европске Комисије, Управа за ветерину је дошла до сазнања да је на територији Републике Мађарске дошло до појаве болест – Афричке куге свиња (Pestis suum fricana), па постоји опасност да се ова болест унесе на територију Републике Србије.
На основу члана 125. став 1. тачка 1. Закона о ветеринарству („Службени гласник РС“, број 91/2005,30/2010 и 93/2012), и Наредбе о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести Афричке куге свиња (Pestis Suum Africana) у Републику Србију („Службеном гласнику РС”, број 40/14) – Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Управа за ветерину, од дана 24. априла 2018. године предузела је мере забране увоза или транзита пошиљакa:
1) живих домаћих и дивљих свиња;
2) семена, ембриона и оплођених јајних ћелија пореклом од домаћих и дивљих свиња;
3) меса пореклом од домаћих и дивљих свиња;
4) производа од меса пореклом од домаћих и дивљих свиња, осим:
– производа од меса термички третираног у херметички затвореној посуди (конзерве), са постигнутом Fo вредношћу од три или више,
– производа од меса термички третираног на минималној температури од +80ºC, која се мора постићи у месу и/или свим деловима током обраде производа од меса;
5) кожа пореклом од домаћих и дивљих свиња, осим штављене;
6) споредних производа животињског порекла и добијених споредних производа пореклом од домаћих и дивљих свиња, осим добијених производа који су термички третирани на минималној температури од +80ºC, која се мора постићи у свим деловима споредних производа током обраде.
Због новонастале епизоотиолошке ситуације у Републици Мађарској, наведене врсте пошиљака које се увозе на територију Републике Србије са територија других земаља, неће моћи обавити ветеринарску – санитарну контролу на граничном ветеринарском прелазу Хоргош, већ искључиво на граничном прелазу Батровци са Републиком Хрватском.
За пошиљке које нису у могућности да обаве прекогранични промет и ветеринарско-санитарну контролу преко граничног прелаза Хоргош, који је наведен у Решењу којим се утврђује да не постоје ветеринарско-санитарне сметње за увоз/провоз, увозници неће бити у обавези да поднесу захтев за измену и допуну у делу важећег Решења који се односи на граничне ветеринарске станице (прелазе) које су наведене у важећем Решењу.
Пошиљке за које је утврђено да не постоји ризик несметано ће моћи да обаве прекогранични промет и ветеринарско-санитарну контролу преко граничног прелаза Хоргош, који је наведен у Решењу.