Време сазревања пшенице и јечма и сама жетва носи потенцијалне опасности од настанка пожара. Из тог разлога Штаб за жетву и заштиту од пожара Општине Нови Кнежевац предузима бројне активности . Чланом 29. Закона о пољопривредном земљишту („Сл.гласник РС“, број 62/06) одређено је да јединица локалне самоуправе прописује мере за заштиту пољопривредног земљишта од пожара и других елементарних непогода.
У примени свих организационих и техничких мера заштите од пожара у време зрења и жетве пшенице и јечма пуни допринос могу дати лица која рукују пољопривредним машинама у обављању жетве и транспорта, или се крећу пољима, као и помоћно особље и грађани уколико се буду стриктно придржавали мера заштите од пожара. Оне су одређене Законом о заштити од пожара ( Службени гласник РС 111/2009 и 20/2015) Члановима 48,49,50 и 51 и Правилником о посебним мерама заштите од пожара у пољопривреди („Сл.гласник СРС“, број 27/84), а састоје се нарочито у следећем:
– све пољопривредне машине које учествују у жетви и транспорту стрних усева и сламе морају бити технички исправне и обезбеђене против избијања пожара варничењем, исијавањем топлоте или на други начин. У циљу провере техничке исправности, пре почетка жетве врши се технички преглед пољопривредних машина од стране Комисије, састављене од одговарајућих стручних лица.
– сва лица која рукују пољопривредним машинама у обављању жетве и транспорта и помоћно особље морају бити, према посебном програму, оспособљени за примену мера заштите од пожара,
– комбајн који учествује у жетви и вршидби мора бити снабдевен исправним пп апаратом типа С-9, ашовом и лопатом;
– трактори и камиони који учествују у транспорту стрних усева морају бити опремљени и одговарајућом опремом за гашење пожара (трактор: пп апарат типа С-2 или С-3, ашов и лопата, а камион ПП апарат типа С-6 или С-9, ашов и лопата); За ауспух – ХВАТАЧ ВАРНИЦЕ.
– бригада са три и више комбајна који учествују у жетви, поред наведене опреме, мора имати аутоцистерну или цистерну са тракторском вучом запремине 3.000 до 5.000 литара напуњену водом, са уграђеном пумпом и снабдевену опремом за гашење пожара;
– свакодневно, по завршетку рада, пољопривредне машине које учествују у жетви, морају се удаљити на место безбедно од избијања пожара. Разводни систем за гориво и електричну инсталацију треба редовно контролисати, а у току експлоатације водити рачуна да не дође до њиховог оштећења или неисправности. По завршетку дневног рада пољопривредне машине треба опрати, уклонити плеву и прашину, масноће и друге нечистоће и извршити контролу њене исправности у напред поменутом;
– од почетка сазревања стрних усева до завршетка жетве забрањено је ложење отворене ватре, а пушење је дозвољено само на месту које је означено као место за пушење, удаљено најмање 30 метара од места рада и снабдевено посудом напуњеном водом за гашење опушака и палидрваца.
Закон о заштити од пожара (члан 50.) забрањује спаљивање остатака стрних усева, спаљивање смећа на отвореном простору и спаљивање биљних остатака.
– ако су пшеница и јечам засејани на комплексу земљишта већем од 50, а мањем од 100 хектара, жетва почиње прокашањем усева по средини, најмање у ширини од 15 метара. Ако су стрни усеви засејани на комплексу већем од 100 хектара, прокашање се врши тако да се одваја приближно сваких 50 хектара, најмање у ширини од 15 метара. Покошени усев се склања, а земљиште заорава;
-камарисање сламе може се вршити на заједничким гувнима ван насеља или у сопственом дворишту пољопривредног домаћинства. Камарисање сламе ван насеља врши се на удаљености од најмање 100 метара од железничке пруге, вода високог напона, трафостанице, складишта запаљивих материјала, објеката у којима се ложи ватра или сличних објеката који могу изазвати пожар. Слама се може слагати у камаре величине 20 x 6 метара, са растојањем и одстојањем од 20 метара или величине 50 x 8 метара са растојањем и одстојањем 50 метара. Пољопривредни произвођачи камарисање сламе могу вршити на заједничким гувнима по систему парних камара величине 2 x 10 метара, тако да растојање између камара буде 4 метра, а растојање и одстојање пара камара најмање 20 метара.
– Запаљиви материјал не сме се смештати у дворишту на простору који није удаљен најмање 6 м од објекта или дела објекта, ако техничким прописима није другачије одређено.
Технички преглед механизације ће се вршити по следећем распореду:
Насељена места: БАНАТСКО АРАНЂЕЛОВО, МАЈДАН,РАБЕ, СИГЕТ И ПОДЛОКАЊ
ПОНЕДЕЉАК- 20.05.2019. УТОРАК- 21.05.2019. СРЕДА- 22.05.2019. од 07:00 до 15:00 час
ЂАЛА – ЧЕТВРТАК – 23.05.2019. од 07:00 до 15:00 час.
СРПСКИ КРСТУР – ПЕТАК – 24.05.2019. од 07:00 до 15:00 часова,
НОВИ КНЕЖЕВАЦ – ПОНЕДЕЉАК – 27.05.2019. УТОРАК – 28.05.2019. СРЕДА – 29.05.2019. ЧЕТВРТАК – 30.05.2019. ПЕТАК – 31.05.2019. од 07:00 до 15:00 часова.
СВИ УЧЕСНИЦИ У ЖЕТВИ 2019. ГОДИНИ ДУЖНИ СУ ДА ПРИЈАВЕ ЗА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД СВОЈУ МЕХАНИЗАЦИЈУ КОЈА ЋЕ УЧЕСТВОВАТИ У ЖЕТВИ.
ПРИЈАВЕ СЕ ВРШЕ У ПРОСТОРИЈАМА ПОДРУЧНЕ МЕСНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ДО НАВЕДЕНИХ ДАТУМА.
ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД ЈЕ ОБАВЕЗАН И НЕЋЕ СЕ НАПЛАЋИВАТИ, А ВРШИЋЕ СЕ ЛИЧНИМ ОБИЛАСКОМ ОД СТРАНЕ КОМИСИЈЕ НА ПРИЈАВЉЕНУ АДРЕСУ.
За време Жетве и у току жетвених радова ће се вршити контроле свих учесника жетве а против несавесних и примењивати одговарајуће санкције.
Свима желимо успех у спровођењу жетве и пуну безбедност.
Штаб за жетву и заштиту од пожара
Општине Нови Кнежевац
ÉRTESÍTÉS
Tűzvédelmi előírások a 2019-es ARATÁS idejére
A búza és az árpa érése, s maga az aratás magában hordozza a tűz keletkezésének lehetőségét. Emiatt Törökkanizsa Önkormányzatának Aratási- és Tűzvédelmi Törzskara számos tevékenységet foganatosít. A mezőgazdasági földterületről szóló törvény 29. szakasza (A Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 62/06. szám) előírja, hogy a helyi önkormányzat egységei rendelkeznek a mezőgazdasági földterület tűz- és egyéb természeti csapások elleni védelmét illetően.
A búza és árpa érésének idején a tűzvédelem szervezési és technikai jellegű intézkedéseinek alkalmazásához nagyban hozzájárulhatnak az aratást és a szállítást végző s a földeken közlekedő mezőgazdasági gépek kezelői valamint a kisegítő munkások s a polgárok is, amennyiben szigorúan betartják a tűzvédelmi előírásokat. Ezeket az előírásokat a Tűzvédelmi törvény tartalmazza (A Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 111/2009. és 20/2015. szám). A külön tűzvédelmi előírások a mezőgazdaságban szabályzatának 48., 49., 50., és 51. szakasza (Az SZSZK Hivatalos Közlönye 27/84.szám) tartalmazza, különös tekintettel az alábbiakra:
– az összes mezőgazdasági gép, mely részt vesz a kalászosok aratásában vagy annak illetve a szalma szállításában, műszakilag kifogástalan állapotú kell, hogy legyen, biztosítva a tűz szikra, hő vagy egyéb módon való keletkezése ellen. A megfelelő műszaki állapot ellenőrzése céljából az aratás kezdete előtt a megfelelő szakemberekből álló bizottság elvégzi a mezőgazdasági gépek műszaki ellenőrzését.
– minden személynek, aki mezőgazdasági gépet irányít az aratás és a szállítás során valamint a kisegítő munkásoknak külön program alapján felkészültnek kell lenniük a tűzvédelmi előírások alkalmazására,
– az aratásban résztvevő cséplőgépeken működőképes S-9 típusú tűzoltókészüléknek, ásónak és lapátnak kell lennie,
– a traktorok és tehergépjárművek, amelyek részt vesznek a kalászosok szállításában, megfelelő tűzoltófelszereléssel is kell, hogy rendelkezzenek (traktor: S-2 vagy S-3, ásó, lapát; tehergépjármű: S-6 vagy S-9 készülék, ásó és lapát); a kipufogóhoz – SZIKRAFOGÓ,
– az aratásban részt vevő három vagy több aratócséplőből álló csoportnak a felsorolt felszerelés mellett különálló vagy traktorvontatású, 3.000-től 5.000 literes űrtartalmú, vízzel feltöltött tartállyal is kell rendelkeznie, beépített tömlővel és tűzoltófelszereléssel,
– minden nap, a munka befejeztével, az aratásban részt vevő mezőgazdasági gépeket biztonságos helyre kell hajtani. Az üzemanyagtöltő rendszert és az elektromos hálózatot rendszeresen kell ellenőrízni, az üzemanyaggal való feltöltés idején pedig ügyelni kell arra, hogy az ne sérüljön vagy hibásodjon meg. A napi munka elvégzésével a mezőgazdasági gépeket meg kell mosni, eltávolítani a szalmát és port s egyéb szennyeződéseket, s elvégezni a felsorolt műszaki ellenőrzést,
– a kalászosok érésének kezdetétől az aratás befejeztéig tilos a nyílt tűz gyújtása, a dohányzás pedig csak az erre kijelölt helyen engedélyezett, a munka helyétől legalább 30 méteres távolságban, a csikkek oltására szolgáló, vízzel töltött edény biztosításával.
– A tűzvédelemről szóló törvény (50. szakasz) tiltja a gabonafélék, a szemét és a növényi hulladékok nyílt területen történő felgyújtását.
– ha a búzát és árpát összefüggő, 50 hektártól nagyobb és 100 hektártól kisebb területen vetették, az aratást a terület közepének betakarításával kell kezdeni, legalább 15 méteres szélességben. A learatott gabonát el kell távolítani, a földterületet pedig felszántani. Ha a gabona 100 hektárnál nagyobb összefüggő területen található, a beakarítást hozzávetőlegesen minden 50 hektárnál 15 méteres szélességben kell elvégezni. A learatott gabonát el kell távolítani, a földterületet pedig felszántani.
-a szalma kazalba rakását közös területen, a településen kívül vagy a saját gazdasági udvarukban végezhetik el. Ha ez a településen kívül történik, annak legalább 100 méteres távolságra kell lennie a vasútvonaltól, a nagyfeszültségű vezetékektől, transzformátortól, azoktól a létesítményektől, amelyekben tűz található, illetve a hasonló létesítményektől, amelyek tüzet okozhatnak. A szalmát 20×6 méteres kazlakba lehet rakni, egymástól 20 méteres távolságra, vagy 50×8 méteres kazlakba, egymástól 50 méteres távolságra. A mezőgazdasági termelők páros, 2×10 méteres kazlakban, közös rakásokban végezhetik a szalma elhelyezését, a kazlak között 4 méteres távolsággal, a páros kazlak között pedig legalább 20 méteres távolsággal.
Gyúlékony anyagot nem lehet tárolni az udvarban, azon a területen, amely legalább 6 méteres távolságon belül van a létesítménytől vagy annak részétől, amennyiben a műszaki előírások ezt másképpen nem határozták meg.
A gépek műszaki vizsgálatát az alábbi beosztás szerint végzik:
OROSZLÁMOS, MAJDÁNY, RÁBÉ, SZIGET és PODLOKÁNY lakott település:
2019. május 20.(HÉTFŐ), 2019. május 21.( KEDD), 2019. május 22.(SZERDA) – 07:00-től 15:00 óráig
GYÁLA: 2019. május 23.(CSÜTÖRTÖK) 07:00-től 15:00 óráig
SZERBKERESZTÚR: 2019. 05.24.(PÉNTEK) 07:00-től 15:00 óráig
TÖRÖKKANIZSA:2019. 05.27.(HÉTFŐ), 2019. 05.28.(KEDD), 2019. 05.29.(SZERDA), 2019. 05.30.(CSÜTÖRTÖK). 2019. 05.31. (PÉNTEK), 07:00-től 15:00 óráig
A 2019-ES ARATÁS MINDEN RÉSZTVEVŐJÉNEK KÖTELESSÉGE, HOGY MŰSZAKI VIZSGÁLATRA BEJELENTSE AZ ARATÁSBAN HASZNÁLT MEZŐGAZDASÁGI GÉPEIT.
A BEJELENTÉSEKET A TERÜLETI HELYI IRODÁKBAN FOGADJÁK A MEGJELÖLT DÁTUMIG.
A MŰSZAKI ELLENŐRZÉS KÖTELEZŐ ÉS INGYENES, S AZT A BIZOTTSÁG BEJELENTETT CÍMEN TETT SZEMÉLYES MEGJELENÉSE ÚTJÁN VÉGZIK.
Az aratás időszakában és az aratási munkák alatt ellenőrzik az aratásban résztvevőket, s a felelőtlenek ellen megfelelő intézkedéseket foganatosítanak.
Mindenkinek sikeres aratást és teljes biztonságot kívánunk.
Törökkanizsa Önkormányzatának
Aratási- és Tűzvédelmi Stábja