Фотогалерија садржи 7 фотографија (Фото: Златан Фехимовић)
У Општинском удружењу пензионера у Новом Кнежевцу је 17. октобра почела обука за геронтодомаћице, по акредитованом програму. Обука ће трајати четири узастопна дана, а похађа је 13 жена, које ће по завршетку добити сертификате о оспособљености за пружање услуге помоћи у кући. Док је Општинско удружење пензионера у поступку добијања лиценце за пружање услуге помоћи у кући, коју одобрава Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
-Ово је последњи корак у процедури лиценцирања, каже председник Општинског удружења пензионера Радивој Драгић. – На основу пријава, ми имамо 13 геронтодомаћица које ће проћи обуку и надамо се да ће у наредном периоду задовољити потребу да, у зависности од средстава, обухватимо од 80 до 120 домаћинстава (односно породица и појединаца) на територији Општине Нови Кнежевац. Полазнице обуке су из свих насељених места.
Према речима Радивоја Драгића финансирање услуге пружања помоћи у кући може да буде из више извора, почев од локалне самоуправе, преко Министарства за рад, Покрајинског секретаријата за социјалну заштиту и путем конкурса. А, наручилац посла може да буде и појединац, односно породица и законски заступници корисника услуге.
У Општинском удружењу пензионера очекују да ће лиценцу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања добити током новембра, или децембра, а да ће пружање услуге почети у јануару следеће године.
Обуку геронтодомаћица финансирају: пре свега Општина Нови Кнежевац, а потом и Савез пензионера Војводине, ДДОР Нови Сад и пословни партненри за снабдевање огревним дрветом и угљем.
Пошто изменом Закона о социјалној заштити, центри за социјални рад или јавне установе више неће моћи да пружају услугу помоћи у кући, код нас ће тај посао преузети Општинско удружење пензионера, као прво удружење у Војводини, па и у Србији које ће имати лиценцу.
Директор Центра за социјални рад Дејан Мијатов истиче да се старосна структура у нашој општини не разликује од старосне структуре у Србији. А, старим људима је помоћ неопходна.
-Имамо шест геронтодомаћица, које су активне на терену и тренутно покривамо све месне заједнице на територији општине, каже Мијатов.-Свака геронтодомаћица покрива по 10 домаћинстава. Услуга пружања помоћи у кући, не обухвата здравствене услуге. По новом Закону о социјалној заштити, центри за социјални рад више неће моћи да пружају ту услугу, али ће, наравно, бити укључени у целу ту причу, али само у одабиру корисника. Ми смо се, заједно са председником Општине др Радованом Уверићем, договорили да то покушамо са Општинским удружењем пензионера, што је прихватио и Радивој Драгић, тако да је у току обука геронтодомаћица, да би потом, била добијена лиценца.
Нада Јулинац, тренер за обуку из Бачке Паланке (дипл. дефектолог и специјалиста за социјалну заштиту), каже да се обука састоји из два дела: први се односи на социјалну заштиту, одређене процедуре, папирологију, комуникацију са старима, а други део се односи на основну негу корисника, без послова здравствене заштите.
Да су услуге помоћи у кући потреба остарелих суграђана потврђују геронтодомаћице Милица Никочев и Вања Илкић из Новог Кнежевца, које се већ баве тим послом. А, Љиљана Клепић из Подлокања, која се определила за обуку, сматра да је остарелим комшијама и пријатељима у селу овакав вид подршке итекако неопходан.