Помоћница министра за бригу о породици и демографију Александра Чамагић посетила је данас Нови Кнежевац и разговарала са председницом Општине Иреном Славковић и њеним сарадницима. На крају боравка, мнистрка је, у друштву домаћина, посетила породицу Анице и Зорана Малуцкова, са троје деце, у Банатском Аранђелову.
-Данас наша Општина има част да ју је посетила Александра Чамагић, помоћница министра за бригу о породицу и демографију, које је ново стратешко Министарство Владе Републике Србије, која јасно изражава бригу државе, јер показује да је породица стуб и основ нашег друштва, рекла је председница Славковић.- Пре свега,сматрам да ће данашњи састанак допринети развијању саме породице, проширивању, стварању нових породица, са освртом на повећање броја деце.
Говорећи у том контексту, Ирена Славковић је истакла да су планови локалне самоуправе у области инфраструктуре: изградња аутобуских стајалишта, аутобуске станице, реконструкција локалних путева, као и партерно уређење у насељеним местима Планови локалне самоуправе који се односе на изградњу вртића и школа код нас су актуелни. Тренутно је у току потпуна реконструкција зграде ОШ „Јован Јовановић Змај“ у Новом Кнежевцу и у Мајдану, 2019. године је потпуно урађена реконструкција ОШ у Банатском Аранђелову, у Гимназији и средњој стручној школи „Доситеј Обрадовић“ је опремљена кухиња практичне наставе, адаптирани су и кров и фасада (кров и фасада су адаптирани и у Основној музичкој школи).
– У циљу останка становништва у локалној средини, нама је потребна и помоћ других министарстава, истакла је председница Славковић . – Наш највећи проблем је недовољна присутност привредних субјеката, те нам је, из тог разлога, неопходно да привучемо што већи број инвеститора. Са друге стране,постоји потенцијална могућност развоја туризма, пре свега мислим на еко туризам. Потребна нам је помоћ и зато што имамо неразвијену туристичку инфраструктуру.
Наводећи добру праксу Општине Нови Кнежевац, Славковићева је навела финансирање мајки за свако новорођено дете, затим финансирање парова за вантелесну оплодњу, као и финансирање вртића за продужени боравак у периоду од 15,00 до 17,00 часова.
На демографску слику негативно утиче затварање појединих институција, опште болнице,породилишта,пореске испоставе, катастра, као и значајно смањење ингеренција месних канцеларија у овом руралном подручју.
–Све што радимо, у принципу, радимо за нашу децу, а наша деца су највеће благо и свакако очекујем да ћемо у наредном периоду, у нашој јединици локалне самоуправе, радити на побољшању демографске слике, уз помоћ ресорног Министарства, и уз примену мера које већ имамо, које желимо да проширујемо, постојеће да унапређујемо, у циљу здраве и срећне породице, закључила је председница Славковић.
Помоћница министра је истакла да је најважнија тема која мучи Србију – смањење броја становника, генерално.
-Као новоформирано Министарство имамо за циљ да обиђемо целу Републику, да видимо које би биле мере које би држава могла да предузме како би се тај горући проблем решио, рекла је Александра Чамагић. –То неће моћи да се реши брзо, јер није брзо ни настао проблем. Србија губи становништво од педесетих година прошлог века. На жалост, последих година то иде неком већом брзином (мање средине остају без становништва, мање деце се рађа, младиодлазе на школовање, на рад и не враћају се). Морамо да радимо све да људе задржимо у локалним срединама. Драго ми је да смо данас на граници наше земље, лепо је живети на граници са Европском унијом, али сигурна сам и да је то један велики изазов за вас као локалну самоуправу, да задржите грађане овде. Видим да ви имате жељу да радите на унапређивању положаја породице и жена, што јесте циљ свих нас.
Као општина у којој се становништво примарно бави пољопривредом, поручила је помоћница министра, локална самоуправа предузима финансијске мере, које су значајне за локални буџет и од великог су значаја за породице у свим насељеним местима.
–Ми смо, као републички орган, задовољни тим вашим мерама и гледаћемо да вам помогнемо, да их још више унапредите . Слажем се да је за вас еко туризам једна од великих шанси, сматрам да ћете, на тај начин, моћи да помогнете и породицама које не живе у градској средини,да се оснаже. То издвајање од 20.000 динара за свако новорођенче је сигурно значајно, када се споји са републичким родитељским додатком то сигурно помаже породици. Лепа мера је и финансирање продуженог боравка, то јесте један од проблема за модерну породици (усклађивање рада и родитељства) и на томе ћемо морати сви да радимо. Поред тога и то финансирање вантелесне оплодње, које је углавном у Србији ограничено на државне институције, код вас је регулисано. Наш циљ је да свакоме стваримо могућност да оствари највећи сан о деци, порука је Чамагићеве.