Данас је у Српском Крстуру, у присуству мештана, потомака, грађана и општинских званичника, на згради Месне заједнице, откривена спомен плоча са именима 36 солунских добровољаца из Српског Крстура.
-Ово је први пут да овакво спомен обележје постоји у Српском Крстуру и да на тај начин исправимо вишедеценијску неправду према нашим мештанима који су се храбро борили у Првом светском рату, рекла је председница Општине Ирена Славковић поздрављајући присустне.- Посебно ми је задовољство да се спомен плоча открива на Сретење господње, Дан државности Србије. На тај симболичан начин прослављамо дан када је донесен први деморатски Сретењски устав, темељ на којем Србија постоји, изграђује се и развија као парламентарна, демократска и слободна држава. С поносом можемо рећи да су добровољци из Српског Крстура на Солунском фронту учествовали у писању најсветлијих страница историје српског народа. Наша је обавеза да им се на овај скроман начин одужимо и овом спомен плочом обавежемо будуће генерације на трајно сећање наше светле историје, да се са пијететом сећамо српских добровољаца који су се борили у Првом светском рату. Нека им је вечна слава и хвала!
У име Савета МЗ Српски Крстур и Оранизационог одбора,присустнима се обратио и члан Савета МЗ Радован Јанчић истакавши да је после више од једног века од завршетка Великог рата, у знак захвалности и трајног сећања, подигнута спомен плоча солунским добровољцима из села.
-И одмах се намеће питање зашто до сада то није учињено, рекао је Радован Јанчић. -Одговори постоје. Требало је заборавити подвиге српске војске, борбу за слободу отаџбине, за слободу Србије, а о српским војницима, па и овим исписаним на овој плочи, готово да се није смело говорити. Данас исправљамо неправду нанету овим људима и од њих тражимо опрост, са вером да нам се такве грешке никада више неће понављати. На плочи је исписано 36 наших рођака, комшија, мештана, рођених у Српском Крстуру и као добровољци сви су учествовали у биткама на пробоју Солунског фронта. Било их је још, а на нама је да и њихова имена упишемо на некој новој плочи. А то су борци Српског добровољачког одреда и добровољци рођени у Српском Крстуру, дошли да се боре за Србију из Сједињених америчких држава.
Присутнима се обратио и председник Организационог одбора и заменик председника Општине Дејан Јанчић: „Србија данас обележава Сретење, Дан државности у знак сећања на 15. фебруар 1804. када је у Орашцу почео Први српски устанак, али и на исти дан 1835. када је у Крагујевцу проглашен, издат и заклетвом потврђен први Устав модерне српске државе – Сретењски устав. Славећи данашњи дан, славимо две свете вредности за које су се наши претци борили и изборили. Славимо српску државу, и како је рекао Витезовић, Србију нам је осветлио Карађорђе, а српску државу успоставио Милош Обреновић. Определили смо се да баш на овај празник, од заборава отргнемо људе чија су имена исписана на овој спомен плочи, учеснике Великог рата и солунске добровољце из Српског Крстура. О њима, српским војницима из Првог светског рата, писане су књиге и певане песме. Њихово јунаштво слављено је широм света, али у Србији су, након Великог рата, дочекали страшну судбину –заборав. Стојећи данас, као потомак, на овом месту, уз достојан пијетет имам (и имамо) обавезу да се запитамо какве поруке и путоказе можемо да извучемо из подвига најславнијег нараштаја у нашој историји. Ова спомен плоча је својеврсне тачка коју стављамо на крај много година заборављене приче о „лепој“ прошлости у заједничкој држави. Дуго година су власти у бившој Југославији скривале истину о српским добровољцима на Солунском фронту и Великом рату. Поред исписаних имена солунских добровољца Првог светског рата из Српског Крстура исписан је цитат њиховог команданта војводе Живојина Мишића: „Ко сме тај може, живот је вечита борба. Ко не зна за страх, тај иде напред“.
Спомен плочу су открили потомци солунскух добровољаца из Српског Крстура: проф. др Продица Шећеров, Прода Шећеров, Риста Толмачев и Бојка Јанчић.
Освећење спомен плоче обавио је прота српскокрстурки Ненад Јовановић.
Након откривања и освећења спомен плоче солунскимдобровољцима, освећена је и Српска кућа у Српском Крстуру, некадашњи Дом младих „Душан Јанчић – Курта“.