Јуче је у Новом Кнежевцу уприличена презентација фолијарног ђубрива фирме „Анова корпорација“ из Србобрана. Скупу су, поред пољопривредника из наше општине, присуствовали и пољопривредници из чоканске и кањишке општине. У актуелној несташици и изузетно високој цени вештачког ђубрива, примена фолијарног ђубрива у ратарству, повртарству и воћарству је привукла велику пажњу.
У име локалне самоуправе присустнима се обратио ресорни члан Општинског већа Зоран Пустињак, захваливши се пољопривредницима на жељи да осавремењују производњу.
-Желим да вас обавестим да је у нашој општини, у последње две године, у уређење атарских канала уложено 65 милиона динара, рекао је Пустињак. – Од тога је 20 милиона динара уложила локална самоуправа, седам милиона Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду, а остатак је уложило ЈП „Горњи Банат“ из соспствених и неких других извора. Обилазећи канале видео сам да се они уређују и можемо очекивати да би се вода могла пустити најкасније до 3,4. априла. Видите да је сушно време и неопходно је учинити све да можете почети уредно да наводњавате. Додао бих да је у овој години за уређење атарских канала предвиђемо 17 милиона динара.
Зоран Пустињак је рекао да је Општина Нови Кнежевац аплицирала, код Покрајине, за уређење два атарска пута, уз суфинансирање из локалног буџета. Такође је аплицирала и за 2.000 кубика струганог асфалта код „Путева Војводине“
-Добра вест је да смо пре десетак дана одржали састанак са противградним стрелцима, а имамо добру вест и да ће до почетка јула они бити замењени аутоматизованом заштитом, рекао је Пустињак.- Од понедељка се у општини можете обратити за обрасце за узорковање земљишта.
Прво ће бити узорковано државно пољопривредно земљиште у закупу, са 100 узорака. А потом ће бити узорковано и приватно пољопривредно земљиште (обезбеђено је 600.000 динара, за око 275 узорака).
-Пољочуварска служба је опремљена, слободно ме позовите – сваки ваш проблем ћемо решити, нагасио је Пустињак. -Имамо добру сарадњу са Пољопривредном стручном службом Кикинда, тако да ће пољопривредницима бити понуђен образац који се односи на примање СМС порука о временској прогнози и о третманима које треба обављати на усевима.
Петко Перић, дипл. пољоприредни инжењер, из фирме „Анова корпорација“ наглашава да су пољопривредницима презентована фолијарна ђубрива, пошто је стање на тржишту вештачког ђубрива јако тешко. Ђубрива првенствено нема и јако су скупа.
-Представили смо замену за вештачка ђубрива, то су течна ђубрива на бази азота, на бази аминокиселина, бора и на бази калцијума, каже Перић.- Течна ђубрива су јефтинија, могу да мењају, не у потпуности, чврста ђубрива, више су концетрована, више је активне материје искоришћено зато што прихрана иде преко листа и биљка аутоматски усваја целу количину активне материје. Течна ђубрива су јефтинија преко 50 одсто по хектару.
Према мишљењу пољопривредника Тиме Јованова из Новог Кнежевца, који је дипл. пољопривредни инжењер, ово је прави моменат да се да већи акценат на примену фолијарног ђубрива.
-Због несташице и високе цене вештака, сада је права прилика, нарочито у ратарству, да дамо шансу фолијарном ђубриву, каже Јованов. – Примена је једноставнија. Када радиш, рецимо, третман хербицидима можеш да ставиш и фолијарно ђубриво у истом третману прихраниш кукуруз или пшеницу. Мислим да је то предност. До сада је фолијарно ђубриво превасходно примењивано у повртарству и воћарству, а сада је право време и за примену у ратарству.