Свечанним пресецањем траке данас је отворен визиторски центар у Мајдану, у оквиру завршне конференције ИПА пројекта прекограничне сарадње Румунија – Србија под називом „Унапређење туризма у прекограничној области Баната истицањем потенцијала археолошких налазишта Парте и Мајдана“. Траку су пресекли председник Општине Нови Кнежевац др Радован Уверић, председник Скупштине Аутономне Покрајине Војводине Иштван Пастор и амбасадорка Румуније у Србији Силвиа Давидоиу.
Говорећи о значају пројекта који се финансира из средстава Европске уније, председник Уверић је нагласио да се идеја о пројекту јавила препознавањем значаја развоја туристичког капацитета овог пограничног региона. Главни циљ је унапређење туристичке понуде и економски развој у Банату.
-Основни резултати су уређење археолошког локалитета Парта у Румунији и Мајдан у Србији, као и формирање заједничке туристичке понуде засноване на промоцији локалних културних и историјских знаменитости и заједничког наступа на тржишту, нагласио је председник Уверић. – Највећи део активности из буџета пројекта са наше стране се односио на конзервацију археолошког налазишта Мајдан, односно на грађевинске радове који обухватају археолошко налазиште, адаптацију и опремање објекта туристичког центра, уређења простора око објекта, постављање ограде око комплекса, осветљење, видео надзор, уређење паркинг простора и постављање инфо табли. Крајњи корисници ће бити локалне заједнице које ће реализацијом пројекта отворити могућност за отварање нових радних места, као и развој пратеће инфраструктуре и задовољавање потреба туриста, а цео комплекс ће постати атрактивна туристичка дестинација.
–Данас присуствујемо завршетку пројекта прекограничне сарадње Општине Нови Кнежевац и регије Тимиш у Румунији, изјавио је председник Општине др Радован Уверић. –Завршен је један археолошки локалитет из средњег века, који се налази у Мајдану, једном малом месту и једној малој општини која поседује богату историју још из давних времена. Очекујемо да ћемо завршетком овог пројекта наставити и следећи пројекат и са Румунијом и са Мађарском и да ће оваквих и сличних пројекат бити и у будуће. Позивам све заинтересоване да обиђу овај археолошки локалитет, који је прелепо урађен, да га посете и да буду што чешће гости Општине Нови Кнежевац..
–Јако ми је драго што сам овде, на отварању овог веома интересантног и корисног пројекта, рекла је амбасадорка Румуније у Србији Силвиа Давидоиу.– Мислим да је то добар пример наше билатералне сарадње и развој важног културног и туристичког локалитета у сврху будућег развоја туризма. Важан је зато што се налази у пограничној области и то доста помаже локалним заједницама. Надамо се да ће овај пројекат бити место које ће генерисати нове послове у региону и да ће довести више туриста и више људи који ће се упознати са различитих страна границе. Заиста се надам да ће бити интересантан за децу, за младе људе, да ће им помоћи да боље упознају нашу прошлост, независно од границе.
– Није свеједно у којој средини човек ради прекограничну сарадњу, или пројекат, изјавио је председник Скупштине АПВ Иштван Пастор. –У оваквим срединама као што је Мајдан, као што је Нови Кнежевац, то посебно вреди. Иначе, морам да кажем да се суочавамо са чињеницом да су пограничне регије мултихендикепиране и та мултихендикепираност мора се анулирати. Анулирање је могуће само ако те средине добијају додатну пажњу и ако се пограничност користи не као разлог за заостатак, него као шанса за искорак. Стварају се такви услови, лагано, да је и овај простор Баната практично опкољен Европском унијом. То даје могућност за прекограничну сарадњу, то даје могућност, не само за овакве пројекте него и за разну инфраструктуру, за отварање граничних прелаза, за већу мобилност људи, за бољу повезаност, упознавање. Мислим да је ово пројекат враћања живота на овај простор и због тога мислим да је веома значајан.
Др Неда Мирковић – Марић, археолог конзерватор, саветник Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица, говорила је о археолошком аспекту пројекта. Манастириште у Мајдану налази се у самом насељу на потезу Клиса и лежи под баштама кућа и на њивама у селу,где бројни површински налази указују на остатке живота из периода средњег века. Читаво узвишење покривено је фрагментима опека и камена и дуго је одавде одношен грађевински материјал. Заштитна ископавања на овом локалитету иницирао је 1996. године археолог Звонко Недељковић у организацији Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица. Под руководством Недељковића настављена су ископавања 2002. године и трајала су до 2015, уз учешће бројних чланова археолошке екипе. У насељу Мајдан налазио се један од најраније утемељених манастира овога краја, манастир светога Ђорђа, који је по великој Гелертовој легенди основао поглавица Чанад, вероватно у време оснивања Чанадске бискупије 1030. године
Према речима Тибора Пинтера, посебног саветника у Министарству за Европске интеграције, овај пројекат је допринос развоју Мајдана, Новог Кнежевца, Баната и целе наше државе. Европска унија је далеко највећи развојни партнер наше државе, од које смо до сада добили више од четири милијарде евра бесповратне помоћи.
Присутнима се обратио и Адриан Лупут, менаџер пројекта, који је истакао да нисмо само партнери, него смо пријатељи. Радови су почели пре више од четири година и нису то била лака времена, али сви напори тима показују да заједнички прекгранични рад није нешто што је немогуће.
Завршној конференцији у Мајдану присуствовале су бројне званице, а свечаност су културно уметничким програмом употпуниле фолклорне групе КУД-а „Милан Ајваз“ из Српског Крстура и КУД-а „Др Баћањ Штратман Ласло“ из Банатског Аранђелова.
Више фотографија на званичној Фејсбук страници Општине Нови Кнежевац кликом ОВДЕ