На данашњој седници Скупштине општине једногласно је дата сагласноcт на Одлуку о усвајању тромесечног извештаја о реализацији Годишњег програма пословања ДОО „Регионална депонија“ Суботица. У 2023. години је запримљено 59.000 тона отпада, што чини 90 одсто у односу на план „Регионалне депоније“ од 66.000 тона. А, са сигурношћу се може очекивати да је Регионална депонија у прошлој години остварила добит.
Одборници су, такође једногласно, дали сагласнот и на Одлуку о реализацији програма пословања ЈКП „7.октобар“ за прошлу годину. В.д. директора месних комуналаца Љубиша Ћинкул је појаснио да је лане остварен губитак као последица раста цене енергената и додатног улагања у комуналну опрему. Разматрајући могућност наплате заосталих потраживања од корисника комуналних услуга у ЈКП „7.октобар“ су се определили за израду интерних правилника, који ће им помоћи да утврде приоритете и да се не догоди да нека потраживања застаре, а у питању су велики износи дуговања. Због тога ће бити сачињен пресек заосталих потраживања
-Мислим да ће и 2024 бити пуна таквих тешких одлука, рекао је Љубиша Ћинкул, нагласивши да очекује да ће правилници, у сарадњи са локалном самоуправом, регулисати решавање неких проблема како би се комуналцима олакшао рад, а биће регулисана и права и обавезе грађана.
Ћинкул је најавио да ће у овој години, у сарадњи са општином, бити гасификован центар Новог Кнежевца, а планиране су и инвестиције у водовод како би капацитет нове мреже био искоришћен у потпуности.
-Подржавам део који се односи на коначно сравњење потраживања од којих су нека стара и по 20, 30 година и да видимо да све то завршимо до краја 2024. године, истакао је председник Општине др Радован Уверић-. Очекујем ускоро и резултате. Не може само да се олакша рад ЈКП „7.октобар“ и општини. Битни су, на првом месту, грађани , сви ваши интерни правилници треба да се ускладе са потребама грађана. Волео бих да се у комуналном предузећу пронађе и особа надлежна за комуникацију са грађанима, јер у ових осам година, колико сам председник, дешавају се често неспоразуми у комуникацији грађана са појединим људима. ЈКП постоји, пре свега, због грађана и тај део морамо да устројимо, да се чују, региструју проблеми, да се реше (ако је могуће) и да се грађани о томе обавесте. Ти проблеми трају деценијама. Треба унапредити рад комуналаца како би грађани били задовољнији.
В.д. директор Љубиша Ћинкул је, у том контексту, истакао да је у фирми у току рад на унапређењу комуникације између грађана и комуналаца.
На седници је једногласно донето и решење о усвајњу Одлуке о уређењу, одржавању, инвестиционом одржавању и санацији јавних зелених површина. Заменик председника Општине Дејан Јанчић је тим поводом похвалио Општинску управу која је детаљно разрадила Одлуку и појаснио да су овим актом уређују све зелене површине у општини, укључујући сва насељена места.
-Уређују се права и обавезе грађана, такође и ЈКП, рекао је Јанчић.- Постоје и казнене одредбе које нећемо примењивати селективно, него на свакога, и верујем да ће наше зелене површине бити много уређеније.
Донето је и решење о усвајњу Одлуке о обављању делатности зоохигијене на територији општине, коју је као нову предочила начелница Општинске управе Марија Матејин. Предложено је да се стварно стање усклади са нормативним актом. Иначе је посао зоохигијене својевремено поверено јавном предузећу из Кикинде
-Пси луталице се у последње време јављају у свим насељеним местима, а не само у Новом Кнежевцу, рекао је председник Уверић . -Пси луталице који се појављују, сада већ извесно, у 99 одсто случајева нису из наше општине, него су пси имигранти из добро уређених општина, које их покупе и током ноћи их код нас оставе. Не изгледа ни лепо, ни безбедно. Општина издваја озбиљна средства за тај посао на годишњем нивоу (месечни трошкови су између 200.000 и 400.000 динара за псе луталице, што је три до четири милиона динара на годишњем нивоу).
Одборници су једногласно дали сагласност на финансијске планове прилива и утрошка средстава месних заједница Нови Кнежевац, Ђала, Српски Крстур, Банатско Аранђелово и Мајдан – Рабе.