Најбољи новокнежевачки основци и средњошколци посетили су знаменита историјска места у Македонији и Грчкој – Зебрњак код Куманова, српско војничко гробље у Битољу, Кајмакчалан на грчко-македонској граници, као и Ћеле кулу у Нишу. Укупно четрдесеторо ученика – по двадесеторо деце из основне и средње школе, није крило своје узбуђење и задовољсто што су имали прилику да посете ова знаменита историјска места. Иван Томас, ученик осмог разреда из Новог Кнежевца рекао је у разговору да је ово за њега путовање које ће памтити читавог живота:
–Све укупно што смо до сада видели је јако лепо. Успињање на Кајмакчалан јесте најизазовнији део пута, и мени, искрено, најлепши из разлога зато што до сада никада нисам планинарио, тј. нисам имао овакву врсту излета у свом животу. Највише ми се свиђа овде чист ваздух и леп поглед. Драго ми је што видим нешто што је повезано са нашом прошлошћу. Позвао бих све који нису посетили Кајмакчалан да га посете јер је ово једно предивно искуство.
Историчар и туристички водич из Новог Кнежевца Радован Њежић истакао је да је значај овог путовања велики за едукацију наше омладине, те да ће имативеликог одјека у чувању историјске свести међу омладином у Новом Кнежевцу и околини. На врху Кајмакчалану, током септембра 1916. године вођене су крваве битке између српске и бугарске војске, у којима је српска војска успела да заузме планински врх на висини од 2521 м. Управо на ту висину су се успели најбољи новокнежевачки ученици, и одали почаст херојима Великог рата. Ученица гимазије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ Јована Уверић је том приликом прочитала имена добровољаца из северног Баната коју си били припадници одреда војводе Вука:
–Са територије северног Баната се у одреду војводе Вука налазило укупно 20 бораца: наредник Бандић Исидор – Чока, Блажић Спасоје – Српски Крстур, Будовалчев Јоца – Мали Сенмиклош (Нови Кнежевац), Бућкош Данило – Деска (Обилићево), Вујић Вељко – Српски Крстур Грбић Цветко – Чанад (Банатско Аранђелово), Ђорић Коста –Падеј, Јанчић Данко – Српски Крстур, Jованов(ић) Александар – Падеј, Ловадинов Иван – Српски Крстур, Маринковић Радован – Обилићево, Мирков Маринко – Српски Крстур, Мунћанов(ић) Радивоје – Српски Крстур, Николић Крста – Падеј, Ружин Данко – Сент Иван (Обилићево), Тодоров(ић) Младен – Црна Бара, Филипов(ић) Богдан – Српски Крстур, Шећеров Китан – Српски Крстур, Шећеров Прода – Српски Крстур, наредник Штеванов Милорад – Банатско Аранђелово.Вредно је споменути јунаштво наредника Милорада Штеванова из Банатског Аранђелова који је као добровољац 3. чете Добровољачког одреда војводе Вука, током битке на Кајмакчалану, остао последњи на чуки „Р“ 28. септембра 1916. године где је том приликом рањен на дванаест места.
Организатор и покровитељ читавог путовања била је локална самоуправа Нови Кнежевац која је на овај начин наградила најбоље ученика наше општине. Како је истакао председник општине Нови Кнежевац др Радован Уверић, ово је прва делегација из наше општине која је након сто година посетила ова знаменита историјска места:
–Ми смо направили један пројекат у општини Нови Кнежевац под називом „Трагом српских хероја“, који има за циљ упознавање деце Новог Кнежевца, односно најбољих ученика, са српском историјом, коју једним делом могу да чују у школама, а једним делом и не могу. Ђаци немају прилике да доживе оно што су данас доживели на Кајмакчалану, а оно што је и најважније јесте то да су деца задовољна овом екскурзијом. Већина деце је успела да се попне на врх Кајмакчалан. Било је прилично захтевно за све нас, али смо успели у својој намери. Постигнут је циљ који смо планирали овим путовањем, иако први пут организујемо овако нешто, и очекујем да ће се исти пројекат наставити и у наредним годинама, те да ћемо обићи и остала знаменита места српске историје.
Како је најављено из локалне самоуправе, са овим путовањима ће се наставити током следећих година.