О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Прописане мере заштите од пожара за време ЖЕТВЕ 2017.године
Време сазревања пшенице и јечма и сама жетва носи потенцијалне опасности од настанка пожара. Из тог разлога Штаб за жетву и заштиту од пожаа Општине Нови Кнежевац предузима бројне активности. Чланом 29. Закона о пољопривредном земљишту („Сл.гласник РС“, број 62/06) одређено је да јединица локалне самоуправе прописује мере за заштиту пољопривредног земљишта од пожара и других елементарних непогода.
У примени свих организационих и техничких мера заштите од пожара у време зрења и жетве пшенице и јечма пуни допринос могу дати лица која рукују пољопривредним машинама у обављању жетве и транспорта, или се крећу пољима, као и помоћно особље и грађани уколико се буду стриктно придржавали мера заштите од пожара. Оне су одређене Законом о заштити од пожара ( Службени гласник РС 111/2009 и 20/2015) Члановима 48,49,50 и 51 и Правилником о посебним мерама заштите од пожара у пољопривреди („Сл.гласник СРС“, број 27/84), а састоје се нарочито у следећем:
– све пољопривредне машине које учествују у жетви и транспорту стрних усева и сламе морају бити технички исправне и обезбеђене против избијања пожара варничењем, исијавањем топлоте или на други начин. У циљу провере техничке исправности, пре почетка жетве врши се технички преглед пољопривредних машина од стране Комисије, састављене од одговарајућих стручних лица.
– сва лица која рукују пољопривредним машинама у обављању жетве и транспорта и помоћно особље морају бити, према посебном програму, оспособљени за примену мера заштите од пожара,
– комбајн који учествује у жетви и вршидби мора бити снабдевен исправним пп апаратом типа С-9, ашовом и лопатом;
– трактори и камиони који учествују у транспорту стрних усева морају бити опремљени и одговарајућом опремом за гашење пожара (трактор: пп апарат типа С-2 или С-3, ашов и лопата, а камион пп апарат типа С-6 или С-9, ашов и лопата); За ауспух – ХВАТАЧ ВАРНИЦЕ.
– бригада са три и више комбајна који учествују у жетви, поред наведене опреме, мора имати аутоцистерну или цистерну са тракторском вучом запремине 3.000 до 5.000 литара напуњену водом, са уграђеном пумпом и снабдевену опремом за гашење пожара;
– свакодневно, по завршетку рада, пољопривредне машине које учествују у жетви, морају се удаљити на место безбедно од избијања пожара. Разводни систем за гориво и електричну инсталацију треба редовно контролисати, а у току експлоатације водити рачуна да не дође до њиховог оштећења или неисправности. По завршетку дневног рада пољопривредне машине треба опрати, уклонити плеву и прашину, масноће и друге нечистоће и извршити контролу њене исправности у напред поменутом;
– од почетка сазревања стрних усева до завршетка жетве забрањено је ложење отворене ватре, а пушење је дозвољено само на месту које је означено као место за пушење, удаљено најмање 30 метара од места рада и снабдевено посудом напуњеном водом за гашење опушака и палидрваца.
Закон о заштити од пожара (члан 50.) забрањује спаљивање остатака стрних усева, спаљивање смећа на отвореном простору и спаљивање биљних остатака.
– ако су пшеница и јечам засејани на комплексу земљишта већем од 50, а мањем од 100 хектара, жетва почиње прокашањем усева по средини, најмање у ширини од 15 метара. Ако су стрни усеви засејани на комплексу већем од 100 хектара, прокашање се врши тако да се одваја приближно сваких 50 хектара, најмање у ширини од 15 метара. Покошени усев се склања, а земљиште заорава;
– камарисање сламе може се вршити на заједничким гувнима ван насеља или у сопственом дворишту пољопривредног домаћинства. Камарисање сламе ван насеља врши се на удаљености од најмање 100 метара од железничке пруге, вода високог напона, трафостанице, складишта запаљивих материјала, објеката у којима се ложи ватра или сличних објеката који могу изазвати пожар. Слама се може слагати у камаре величине 20 x 6 метара, са растојањем и одстојањем од 20 метара или величине 50 x 8 метара са растојањем и одстојањем 50 метара. Пољопривредни произвођачи камарисање сламе могу вршити на заједничким гувнима по систему парних камара величине 2 x 10 метара, тако да растојање између камара буде 4 метра, а растојање и одстојање пара камара најмање 20 метара.
– Запаљиви материјал не сме се смештати у дворишту на простору који није удаљен најмање 6 м од објекта или дела објекта, ако техничким прописима није другачије одређено.
Технички преглед механизације ће се вршити по следећем распореду: |
Насељена места: БАНАТСКО АРАНЂЕЛОВО, МАЈДАН,РАБЕ, СИГЕТ И ПОДЛОКАЊ
ПОНЕДЕЉАК – 19.06.2017.г. УТОРАК – 20.06.2017.г. и СРЕДА – 21.06.2017 – од 08:00 до 15:00 час
- ЂАЛА – ЧЕТВРТАК 22.06.2017.г. од 08:00 до 15:00 час.
- СРПСКИ КРСТУР – ПЕТАК 23.06.2017.г. од 08:00 до 15:00 часова,
- НОВИ КНЕЖЕВАЦ – ПОНЕДЕЉАК – 26.06.2017.г., УТОРАК – 27.06.2017.г. и
СРЕДА 28.06.2017.г. од 08:00 до 15:00 часова.
- ЧЕТВРТАК 29.06.2017 и ПЕТАК 30.06.2017.г. – (ЦЕЛО ПОДРУЧЈЕ ОПШТИНЕ – НЕЗАВРШЕНО)
СВИ УЧЕСНИЦИ У ЖЕТВИ 2017.ГОДИНИ ДУЖНИ СУ ДА ПРИЈАВЕ ЗА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД СВОЈУ МЕХАНИЗАЦИЈУ КОЈА ЋЕ УЧЕСТВОВАТИ У ЖЕТВИ.
ПРИЈАВЕ СЕ ВРШЕ У ПРОСТОРИЈАМА ПОДРУЧНЕ МЕСНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ДО НАВЕДЕНИХ ДАТУМА.
ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД ЈЕ ОБАВЕЗАН И НЕЋЕ СЕ НАПЛАЋИВАТИ А ВРШИЋЕ СЕ ЛИЧНИМ ОБИЛАСКОМ ОД СТРАНЕ КОМИСИЈЕ НА ПРИЈАЉЕНУ АДРЕСУ.
За време Жетве и у току жетвених радова ће се вршити контроле свих учесника жетве а против несавесних и примењивати одговарајуће санкције.
Свима желимо успех у спровођењу жетве и пуну безбедност.
Штаб за жетву и заштиту од пожара
Општине Нови Кнежевац