Општинско удружење пензионера организовало је данас, у Новом Кнежевцу, округли сто посвећен унапређењу квалитета пружања услуге помоћи у кући. Скуп је уприличен под покровитељством локалне самоуправе, а учеснике је посетила председница Општине Ирена Славковић најавивши да ће локална самоуправа у наредном периоду унапредити рад и у том домену.
Округли сто је био посвећен деменцији и изазовима у раду, као и основама асертивне комуникације (начину комуникације и приступа корисницима услуга).
-Најпре смо проценили потребе у овој области, како би услуге за старе биле што боље и квалитетније, каже предавач Александра Раичевић из Покрајинског завода за социјалну заштиту. – Једна тема је деменција, а друга асертивна комуникација, односно како је најбоље комуницирати са старијим особама да би њихове потребе биле препознате и задовољене. Учесници округлог стола су запослене неговатељице и стручни радници из установа и цивилног сектора. Општина Нови Кнежевац се издваја у Севернобанатском округу као сјајан пример другима како цивилни сектор постаје добар партенр у сфери социјалне заштите. Поред Општинског удружења пензионера укључено је и Удружење „Отворени загрљај“.
Према речима Милене Грубор, председнице Општинског удружења пензионера (које има лиценцу за пружање услуга геронтодомаћица), основни разлог за организовање округлог стола је жеља да се унапреде услуге.
– Почетком године смо, у сарадњи са локалном самопуравом и Центром за социјални рад покренули услугу помоћ у кући, каже Милена Грубор. – Имамо пет геронтодомаћица, ми редовно обилазимо наше кориснике, интересује нас како су задовољни са услугом, шта желе да унапредимо. Видели смо да има доста људи који су дементни, дошли смо на идеју да организујемо семинар на ту тему да бисмо наше геронтодомаћице обучили како да се понашају са таквим особама. Општина је наш дугогодишњи партнер, у многоме нам излази у сусрет, посебно председница Ирена Славковић. Планирамо да проширимо услугу и запослимо још више геронтодомаћица. Имамо око 50 корисника и 2 геронтодомаћице у Новом Кнежевцу, а по једну у Банатском Аранђелову, Српском Крстуру и Ђали. Постоји потреба и за геронтодомаћицама у Мајдану и Рабеу, као и у Подлокању.
-Драго ми је колико је Општина Нови Кнежевац напредовала у социјалној заштити, каже предавач Нада Јулинац, дипл. дефектолог и специјалиста за социјалну заштиту, која је својевремено обучила овдашње геронтодомаћице за добијање сертификата за рад.–Наменски смо организовали едукацију за неговатељице, циљано на оно што им мањка у раду, да се едукују за непосредан рад са корисницима. На основу упитника смосаставиле презентацију – од појаве деменције и рада са старима и асертивне комуникације. Желим да похвалим новокнежевачку локалну самоуправу која је веома заинтересована за даљи развој, а учињен је велики напредак.