У петак увече је на кошарком терену у парку у Новом Кнежевцу организован Фестивал сакупљача секундарних сировина, у оквиру реализације пројекта „Сентрем“, који су заједно имплементирале Општина Нови Кнежевац и Организација „Кефе“ из Мађарске, у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска – Србија. Пројекат је за нашу Општину вредан 138 хиљада евра, од чега 85 одсто средстава даје Европска унија, а остатак локална самоуправа. До сада је у склопу пројекта обављена обука ромске популације за сакупљање отпада, анализа постојећег стања, набављена је опрема (25 електричних карго бицикала) која ће бити подељена сакупљачима отпада и започета је регистрација удружења грађана, које ће бити оквир за послове на сакупљању отпада којим ће се бавити ромска популација. Планирано је и укључивање јавних комуналних предузећа у нашој и суседним општинама, која ће по регистрацији удружења потписати споразум о сарадњи. Планирано је да пројекат буде завршен до краја марта следеће године.
– Формирање својеврсног социјалног предузећа је шанса за запошљавање социјално угрожених група на послу сакупљања секундарних сировина, рекла је председница Општине Ирена Славковић .-За нас је то значајан пројекат прекограничне сарадње и само један у низу пројеката које спроводимо у сарадњи са партнерима из Мађарске. Позната је чињеница да ми имамо проблем са отпадом, а на овај начин решавамо део тог проблема. Запослићемо и одређени број наших грађана и помоћи им да се лакше изборе са недостатком посла. Драго ми је да се пројекат реализује у планираном року, упркос актуелним епидемиолошким мерама заштите.
Према речима Зорана Томића, менаџера пројекта, до сада је са припадницима ромске популације одрађено низ радионица, које ће им помоћи да пронађу, или започну свој посао.
-Надам се да ће овај пројекат бити само први у низу пројеката које ћете ви после, као група, моћи да добијете, рекао је Томић. -Мислим да у томе можете да рачунате и на наше партнере из Мађарске, са којима можете да рачунате на дужу, регионалну сарадњу.
Присутника се обратио и Миклош Косо, представник Организације „Кефе“ из Мађарске, који је нагласио да су сличне радионице са тамошњим живљем организоване и са друге стране границе. На тај начин се пружа помоћ пограничном живљу за радни ангажман.
Покрајинска посланица Јелена Јовановић је изразила задовољство чињеницом да је у посети Општини Нови Кнежевац, у којој Роми чине 10 одсто популације (као једна од три општине у Војводини са највише Рома). У том контексту је Јовановићева предложила да се ромски језик у нашој Општини уведе у службену употребу.
-Поред запошљавања, образовање је нешто што нам је најважније како би се подигао положај ромске заједнице и целокупног друштва, рекла је Јовановићева.- Такође бих хтела да нагласим да Општина Нови Кнежевац има локалне програме у оквиру Локалног акционог плана за Роме који се реализују. Изузетно је важан овај пројекат и социјално предузетништво. То је нешто што је будућност. Важно је да сте прошли обуку.
Скупу је присуствовао и Далибор Накић, председник Националног савета ромске националне заједнице, који је рекао да су овакви пројекти, који су усмерени на економско оснаживање Рома, јако важни за ромску популацију. Пре свега, јер напредак у овој области повлачи и напредак у другим областима – као што су становање и образовање.
-У последње време зелена агенда све више добија на значају и јако ми је драго што ми, као народ, можемо да дамо свој скромни допринос да наша земља Србија напредује и у тој области, речи су Накића. -Ми као заједница хоћемо да радимо, да својим радом и трудом дамо допринос напретку наше земље. Много је боље да се сви као заједница окренемо образовању и раду, а не да будемо корисници социјалне помоћи. Инклузија Рома је двосмерни процес. Очекујем да завршетак овог пројекта буде почетак вашег посла.
Фестивал сакупљача секундарних сировина завршен је концертом ромске музике.