У Рабеу је, на локалитету Сигет Анка (у близини границе Србије, Мађарске и Румунје) у току археолошко ископавање које ће трајати до краја јула. Реч је о археолошком налазишту које чини утврђено насеље и захвата површину од преко 20 хектара. На основу Одлуке Владе Републике Србије ово налазиште је 1997. године проглашено за непокретно културно добро, а садржи остатке живота почев од раног бронзаног доба до пуног средњег века.
Археолошка истраживања се на овом локалитету реализују од 2017. године у оквиру пројекта који је настао на основу сарадње: Народног музеја Кикнда, Универзитета у Мичигену и Висконсину (Ла Крос) из Сједињених Америчких Држава, Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица и Балканолошког института САНУ.
Актуелана истраживања финансира мичигенски Универзитет, а ископавања ће бити настављена и наредних година.
Приликом ранијих пробних искпавања која је спровео Рајзнер далеке 1890.године откривене су основе кућа из период раног бронзаног доба и део некрополе са седам гробова из периода средњег века, датовани у 10. веку. Ове године су актуелна ископавања сонде на простору индикативних зона локалитета, на основу претходних геофизичких снимања. Нова мултифункционална истраживања овог налазишта имају велики значај у истраживању Моришке културе бронзаног доба.