Данас је у Новом Кнежевцу, на обали Тисе (код Кајакашког клуба „Обилић“) организован „Попај фестивал“, који је обухватио сајам рукотворина, локалне и здраве хране, као и забавни део својеврсних игара без граница за најмлађе. Истовремено је организован и традиционални „Лагани тиски спуст“ – плутање реком неконвенционалним пловилима на маршрути дугој четири километара од кањишког Штранда до кајакашког клуба. Тисом је пловило седамдесетак учесника, са тридесетак пловила.
-Присуствујемо догађају који спаја две манифестације, а то су Попај фестивал, који смо започели прошле године посредством прекограничног ИПА пројекта Мађарска – Србија, каже Владимир Марков, члан општинског тима за организацију. – Настављамо ту традицију и у оквиру презентовања локалних производа излажемо све оно што Нови Кнежевац може да понуди. А, ту су са нама произвођачи меда и пчелињих производа, затим произвођачи бундеве, производа од паприке, наше жене из удружења које се баве старим занатима и које припремају традициионална јела. Поред тога организујемо и Лагани тиски спуст, који се одржава 14. пут, имали смо једну годину паузе због короне.
Покровитељ данашње манифестације је Општина Нови Кнежевац, а Покрајински секретаријат за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу је, посредством конкурса, одобрио средства у износу од 600.000 динара, за обе манифестације. Додатна средства је обезбедила локална самоуправа. Спонзори су биле новокнежевачке фирме: Дрвара „Пламен“ , ДОО „Жана Луг“, СТР „Криваја“ и волонтерски – овдашња удружења.
–Попај фестивал и пројекат је настао на тему здраве исхране и физичке активности, ми настављамо са том традицијом, покушавамо да све узрасте деце анимирамо да дођу, да изађу на реку и да се такмиче у одређеним дисциплинама, објашњава Владимир Марков. –Те дисциплине су данас осмислиле три координаторке из основне школе, које се баве физичком културом. Пошто је пројекат био намењен деци узраста од 10 до 13 година, битно је бити активан свакодневно, тренирати, бити у природи и хранити се правилно. Термин здрава исхрана је широк, добро је да једемо то што настаје у Новом Кнежевцу и околини, наши локални производи су изузетни, али сва та исхрана мора да прати одређене активности, спорт пре свега. Данас смо организовали игре без граница за школску децу и дворац на надувавање који је намењен млађима. Врло је интерсантно и веома смо задовољни што је одзив велик. На крају ћемо деци поделити локалне производе, колаче,сладоделед, могу да пробају хлеба и масти и кришке лубеница. Захваљујем се свим колегама из локалне самоуправе коју су помогли нашој Канцеларији за локално – економски развој да све ово спроведемо у дело. Попај фестивал је лепа идеја и надамо се да ћемо моћи, из сопствених средстава, то да наставимо. Ако добијемо додатна средства покушаћемо да омасовимо манифестацију, да је организујемо у току школске године и окупимо што више деце.
Рукотворине је на Попај фестивалу, између осталих, изложила Ђурђинка Игњачев. Углавном је изложила играчке хеклане од природних материјала.
–Волим то да радим, углавном израђујем играчке, купци су заинтересовани, деца погото, а и родитељи више воле то да купују, него нешто од пластике. Све што израдим продам и не могу да стигнем колико бих желела, каже Ђурђинка.
Удружење грађана „Кекнефелејч“, на челу са председницом Ержебет Хармат, је изложило гомбоце са вишњама, штрудле са маком, какаом, циметом и са сиром и посебно кифле. У припремању ових ђаконија учествовале су четири чланице.
Иван Фараго из Новог Кнежевца се 32 године бави пчеларењем и, са сином Гораном, је поред меда изложио мноштво пчелињих производа.
–Нисам могао овде све да изложим пошто имамо негде око 228 артикала, део сам изложио, објашњава Фараго. – Нашимсуграђанима најпре, осим ливадског меда, препоручујемпергу, која је од стране пчела ферментисани цветни прах, полен и изузетно је добар за јачање имунитета и превенцију.
Горан Фараго додаје да је пчеларство један од најлепших послова и да је њихов мед производ са сигетских ливада.
Учесници Лаганог тиског спуста били су из наше општине и околине, а једну групу Новокнежевчана која је пловила реком чинили су Небојша Корбелић, Лука Петровић, Бојан Станимиров и Миљан Божанин који су се први пут отиснули Тисом сами, без родитеља. Њихов мото била је уживанција са другарима, добра шала и забава, а плутали су на душецима и у чамцу.
Озрен Урошев је био главни кувар за све учеснике данашње манифестације, а асистирао му је Синиша Содић.
-У једном бограчу се кува пасуљ, а у другом срнећи гулаш, тако да је све на нивоу, каже Озрен Урошев.- На време ће свебити скувано на умереној ватри, као што је тиску спуст – тако се и ово јело лагано кува. Очекујемо доста гостију и пријатно им било.
О безбдности учесника спуста бринула је екипа спасилачког тима „Тиса“ из Сенте, а ангажовано је и медицинско особље Дома здравља.