У Новом Кнежевцу је поводом Светског дана борбе против насиља, који се обележава 25. новембра, у згради општине уприличена трибина којој су, између осталих, присуствовали председница и потпредсеница Савета за родну равноправност општине Чила Урбан Орос и Ирена Славковић, народни посланик Радован Јанчић, председник Скупштине општине Нандор Ујхељи, члан Општинског већа Роберт Јакша, одборнице у локалном парламенту, као и представници образовних установа, начелник Полицијске станице у Новом Кнежевцу Војислав Шубарички, директорка Дома здравља Рената Миклош, судија новокнежевачке Судске јединице Славица Беседеш и директор Центра за социјални рад Рајко Драгић.
Како је навела Чила Урбан Орос у Србији је од почетка године у породично – партнерском насиљу убијено 30 жена, а 327 у последњих 10 година. Посебно је забрињавајући податак да су две од три жене у Србији биле жртве неког облика насиља. Од 25. новембра, у нашој земљи је, као и у свету, стартовала кампања „ 16 дана активизма против насиља над женама“.
Према речима Нандора Ујхељија веома је битна чињеница да је у нашој општини поново формиран Савет за родну равноправност, који мора радити боље и ефикасније. Поред системског решавања проблема, неопходно је о насиљу над женама разговарати свакодневно, истакао је Ујхељи.
-Тачно је да је проблем системског карактера, истакао је Радован Јанчић- Народна скупштина Републике Србије усвојила је прошле недеље Закон о спречавању насиља у породици. Републичка влада и Скупштина су се одважили да усвоје Закон, тако да је створен добар правни основ за заштиту жртава. Полиција ће морати да реагије одмах, по пријави насиља, а у даљој процедури предвиђена је сарадња и координисани рад центара за социјални рад, јавних тужилаштва и полиције. Предвиђене су мере против физичког, економског, сексуалног и других видова насиља.
Законом, чија примена почиње од 1. јуна 2017. године, је омогућено привремено удаљење насилника из куће и привремена забрана контактирања и приласка жртви насиља.
Циљ додношења Закона је да се уреди организација и поступање државних органа и установа и на тај начин омогући делотворно спречавање насиља у породици и бржа, благовремена и делотворна заштита и подршка жртвама.
О случајевима насиља у породици водиће се евиденција, што је дужност полицијске управе, основног суда, основног јавног правобранилаштва и центра за социјални рад.
Битно је да насилници буду пријављени и да се о њима не ћути, општи је закључак учесника трибине. А, сарадња свих институција система је неопходан предуслов за решавање тог проблема.
Током 2015. године на територији новокнежевачке општине забележене су 23 пријаве насиља у породици, од тога је у 17 случајева било речи о насиљу над женама и децом, а у шест – над мушкарцима. А, током 2016. године су две жене из наше општине упућене у сигурну кућу у Зрењанину. У Дому здравља је, пак, током ове године, забележено 13 случајева насиља, од тога три над децом и 10 над женама.
Учесници трибине су сагласни да је неопходна сарадња свих институција система и оштрија казнена политика, уз појачане превентивне мере.