Културно уметничко друштво „Тисађенђе“ организовало је 29. априла, на тргу у центру Новог Кнежевца, традиционалне Девете севернобанатске сусрете фолклорног стваралаштва. Програм је обухватио изложбу ручних радова, наступ малишана ПУ „Срећно дете“, концерт народне музике и наступ фолклорних ансамбала из Војводине и суседне Мађарске. Севернобанатске сусрете је отворио Јене Хајнал, председник Националног савета мађарске националне мањине, а присутнима се обратио и председник Скупштине општине Нови Кнежевац Нандор Ујхељи. Скупу су, поред бројне публике, присуствовали Радован Јанчић, народни посланик , Ласло Кормањош, покрајински посланик, Анико Јерас, председница Извршног одбора Националног савета мађарске националне мањине, Роберт Отот, заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Чила Орос Урбан, заменик председника општине Нови Кнежевац, Александра Ранковић, чланица Општинског већа и Бојка Јанчић, начелница за буџет и финансије.
-Културно уметничко друштво „Тисађенђе“ је Сусрете фолклорног стваралаштва први пут уприличило 24. априла 2009. године, настојећи да презентује сво богатство народне традиције у Банату и шире, рекао је у поздравној речи Нандор Ујхељи.- Сусрети су до данас постали један од најзначајнијих догађаја у Новом Кнежевцу и околини. Тврдњу да је ово један од најзначајнијих фестивала поткрепљује чињеница да од самог почетка имају подршку Аутономне Покрајине Војводине, локалне самоуправе и других значајних институција. Основна тема фестивала је интеркултурални дијалог између народа. Као мото сусрета могла би се навести реченица „Упознајмо једни друге“. И заиста, овај фестивал доприноси међусобном упознавању народне традиције Срба, Мађара, Рома, Румуна,…- кроз песму и игру. А, када се упознамо, више ћемо се поштовати и створићемо услове за један миран и нормалан суживот.
-Играјући фолклор свако може да изгради пријатељство, а уједно и да научи више о обичајима једног народа, нагласио је Јене Хајнал. – Фолкорне игре су посебно важне за сваку заједницу која се поноси кореографијама, живописним ношњама и спремношћу за учење најтежих играчких корака. Свака народна игра представља уметничко дело за себе, а сви кораци, положај тела, ношње и начин певања – одражавају њихово порекло. Народне игре су некада имале главну улогу у социјалном животу становника села и градова. На игранкама и прелима млади су се упознавали и дружили, стичући велика пријатељства и љубави, старији су се са сетом сећали доживљаја из младости. О томе сведочи и ова чаробна манифестација. Сведочи о томе да је фолклор посебан, јер кроз игру и песму човек упознаје људе са којима игра, учи о култури осталих народа и постаје свестан сличности и разлика које га окружују.
Поред домаћина – КУД-а „Тисађенеђе“, наступила су културно уметничка друштва: „Стеван Сремац“ из Сенте, Роми из Српског Крстура, „Барток Бела“ из Хоргоша, „Вишљани“ и „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, „Романо дром“ из Торњоша, „Фолклоре и Бајмок“ из Бајмока, „Јокаи Мор“ из Бечеја, „Милан Ајваз“ из Српског Крстура, „Буњевачки КЦ“ из Таванкута, „Бузавираг“ из Новог Итебеја, „Банат“ из Новог Кнежевца, „Др Гаврило Пекаровић“ из Банатског Аранђелова, „Еђшег“ из Кикинде, „Свети Сава“ из Кањиже и два ансамбла из Мађарске (из Кишкунфелеђхаза и Кунзалаша).
Док је у вечерњим сатима приређен концерт за младе, уз наступ групе „Хот енд колд“ из Новог Кнежевца.
Спонзори манифестације су: Општина Нови Кнежевац, Национални савет мађарске националне мањине, Министраство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине и Фондација „Бетлен Габор“ из Мађарске. Док су медијски спонзори: Панон ТВ, Мађар со и Хет нап.