На ванредној седници Скупштине општине, одржаној 27. јула, усвојен је, између осталог, Извештај о извршењу буџета општине за период јануар – јун 2017. године. Према речима начелнице за буџет и финансије Бојке Јанчић у том временском интервалу укупно остварени приходи, примања и неутрошена средства буџета износила су нешто вуше од 189 милиона динара, што је у односу на план за 2017. годину остварење од 37 одсто. Док су укупни расходи и издаци износили нешто више од 169,7 милиона динара, што је у извршење од 33 одсто. Бојка Јанчић је, поред тога, нагласила да је у појединим сегемнтима у укупним буџетским расходима извршење у складу са планом, или веће: предшколско васпитање – 49 одсто, основно образовање – 60, средње образовање – 50, развој спорта и омладине – 50 и примарна здравствена заштита – 52 одсто.
Учествујући у расправи, председник Одборничког клуба Српске напредне странке, Савеза војвођанских Мађара и Социјалистичке партије Србије Радован Јанчић је нагласио да су расходи буџета мањи од прихода. То је показатељ да је општина домаћински пословала, без непотребних трошкова.
-Бивша локална самоуправа би се кредитно задужила и новац трошила на разне баханалије, рекао је Јанчић, истакавши чињеницу да председник општине др Радован Уверић није искористио могућност кредитног задуживања од 34 милиона динара, на основу одлуке СО. – Жеља нам је да кредитну способност општине искористимо за капитална улагања. Наши приходи би били већи да смо се кредитно задужили, истакао је Јанчић, појаснивши, поред тога, да до сада није остварен прилив од предвиђених 22 милиона динара за издавање државног земљишта у закуп. Такође, још увек нисмо преузели одобрених 52 милиона динара од Управе за капитална улагања Војводине. Добар домаћин никада не узима новац унапред. Расходи су и продукт мера штедње,тако да је Општинска управа потрошила 3,6 милиона динара мање него у истом периоду 2016. године. Репрезентација је неколико пута мања, а потрошња горива је двоструко смањена – мада је возни парк повећан.
Учинак локалне самоуправе је и нови аутосмећар који је добило ЈКП „7. октобар“, као и контејнери и канте за смеће за сва домаћинства, установе и институције на територији општине.
Председник општине др Радован Уверић је појаснио да је нова локална самоправа у првој години свога мандата враћала дугове предходника, најавивши да ће се враћање свих дугова протегнути на више година. Тако је покрајинским секретаријатаима враћен новац због пројеката који нису реализовани (укључујући и велнес центар који је обећавала Демократска странка) у износу од 10 милиона динара и додатних 4,2 милиона динара камате.
-Радницима ЈП „Дирекција за изградњу града“ у ликвидацији исплатли смо укупно 4,7 милиона динара, пошто су им зараде, у претходном периоду, смањене мимо законске регулативе, објаснио је Уверић.-Током 2017. године стизала су нам и књижна одобрења „Енка путнички“ за превоз ученика из 2012, 2013, 2014, 2015. и 2016. године. Буџет је, на тај начин, оштећен за 3,4 милиона динара, а предмет смо предали тужилаштву. Задесила нас је ових дана, поред прошлогодишње блокаде општинских рачуна због дуга Компанији „Војпут“ из Суботице, још једна блокада – рачуна Фудбалског клуба „Обилић“. Њихов рачун је блокиран за вредност радова на крову на стадиону, а радови никада нису изведени!
Председник Уверић наглашава да је до сада враћено 160 милиона динара наслеђених дугова, а преостаје да се врати још 87 милиона „Војпуту“ због одустајања од изградње Црнобарског пута и 31 милион „Миленијум тиму“ из Београда због продужетка рока за изградњу канализације у Новом Кнежевцу – мимо уговора.
-До сада смо дугове враћали без задуживања, истиче Уверић, док су се наши предходници кредитно задуживали за текуће пословање.
Скупштина је усвојила и Предлог годишњег програма заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта за територију општине Нови Кнежевац. Радован Јанчић је, у том контексту, истакао да је процедура каснила неколико месеци због предмета у поступку реституције, као и због инсистирања председника општине да сваки ар државног земљишта мора бити обухваћен програмом, укључујући и парцеле које су биле узурпиране.
Локална самоуправа ће инсистирати да се наплати, или убере род са парцела које су узурпиране, у складу са Законом.
-Очекујемо да процес издавања у закуп буде завршен на време, како би пољопривредници ушли у посед током октобра, најављује Радован Јанчић. –Формирано је 257 лицитационих јединица, површине од 11 до 36 хектара. Предвиђено је издавање у закуп 7.310 хектара, од тога 531 хектар сточарима, на основу права пречег закупа. Први пут имамо тачно евидентиран програм, а наша општина је у групи малобројнијих које су добиле сагласнот Министартсва пољопривреде на предочени програм.
Одборници су прихватили Локални антикорупцијски план, који је представио Ивица Брзак, заменик председника Скупштине општине.
Усвојен је и Предлог одлуке о доношењу плана детаљне регулације магистралног канала К – 1 и црпне станице „Крстур“.
-То је најзначајнија инвестиција на територији општине, каже Радован Јанчић, односно једна од 12 инестиција које се на територији Републике Србије финансира средствима Уједињених Арапских Емирата, у складу са уверавањима председника Србије Александра Вучића.- Када радови буду завршени биће омогућено наводњавање преко 2.000 хектара на територији новокнежевачке општине. Пољопривреда ће на тај начин бити значајно унапређена.
Усвајањем Одлуке о покретању иницијативе за успостављање сарадње и удруживање са градовима и општинама у сливу Горњи Дунав – леве притоке – Банатски водотоци стварају се предуслови да житељи наше општине и у будућности имају хемијски и бактериолошки исправну воду за пиће.