Фото-галерија садржи 3 фотографије
Фудбалски клуб „Граничар“ из Ђале обележио је, 1. децембра, значајан јубилеј – 95 година постојања. Према речима актуелног председника „Граничара“ Јожефа Шајгоа, мало који клуб у Србији може да се похвали непрекидном традицијом дугом девет и по деценија. Група ентузијаста је далеке 1922. године основала у селу Фудбалски клуб „Косово“, који је после завршетка Другог светског рата преименован. Нема евиденције о томе колико је, од оснивања до данас, играча продефиловало кроз клуб. А, Јожеф Шајго констатује да, у насељу које одумире, егзистирају само „Граничар“, Ловачко удружење и Месна заједница „Ђала“.
Поводом јубилеја уручене су захвалнице ветеранима и Славенку Чпајаку (за дугогодишњи рад и успех), који је две деценије био председник „Граничара“ (у периоду од 1980. до 2000. године). У том интервалу клуб је постигао најбоље резултате освајајући два пута шампионску титулу у Војвођанској лиги, са 17 бодова предности у односу на другопласирани тим. Заслужан за клупски успех био је и адвокат Младен Закић, родом из Ђале. Међутим, „Граничар“ је оба пута свој пласман у виши ранг такмичења уступао другим клубовима, пошто финансијски није могао да испоштује обавезе. Први пут је пласман уступљен „Црвенки“ из Црвенке“, а други пут „Обилићу“ из Новог Кнежевца. Фудбалски савез Војводине је у то време додељивао најбоље оцене „Граничару“ за организовање мечева.
Захвалнице су додељене ветеранима Јожефу Прагаиу (82 године), Светозару Уверићу (81), Милану Цвејићу, Светозару Закићу, Сави Татићу и актуелном тренеру Николи Новичићу. Признање је уручено и мештанину Милану Беланчићу, ЛУ „Ђала“, МЗ „Ђала“, Фудбалском савезу Нови Кнежевац – Чока и општини Нови Кнежевац.
-Општина ће наставити да финансира рад спортских клубова и у наредном периоду, надам се у већој мери него до сада, рекао је том приликом председник општине др Радован Уверић.- Драго ми је да у селу постоји клуб који чува традицију и да ће егзистирати још 95 године.
Ветеран Светозар Уверић прича да је у клубу почео 1954. године – као приправник, хватајући лопте из трња. Морао је да докаже тренеру да зна да шутне лопту, да би заслужио дрес првотимца.
-У Ђали је било шезедесетак фудбалера, тако да ниси знао ко је бољи и ко је лепши, прича Уверић. –Играли смо за наше село, није нам ништа требало (били смо задовољни са флашом пива и чашицом ракије). Жеља нам је било да нас село цени.
У Ђали је започео и завршио фудбалску каријеру и Светозар Закић (голман). Многи фудбалери (локалпатриоте) нису желели да бране боје других клубова.
Пребирајући по сећању, ветерани као легенде овдашњег фудбала наводе Живојина Димитрова и Јаноша Леваиа. Било је то доба када фудбал није био бизнис. Шпартао је „Граничар“ по лигама, било га је и у Бачкој и у Банату. Данас се, са двадестеак играча, такмичи у Општинској лиги Нови Кнежевац – Чока и остварује пласман на средини табеле. Битно је да се млади занимају спортом и да се не одају савременим пороцима.
Познати српски, спортски новинар Александар Саша Цвејић (родом из Ђале) објавио је пре неколико година монографију посвећену ФК „Граничар“, остављајући писани траг о најважнијој споредној ствари на свету и у Ђали.